PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: Pogoda dla inwestora

Autor: Janusz Steinhoff
18-05-2005 00:00
Janusz Steinhoff: Pogoda dla inwestora

Rosnące zainteresowanie inwestorów to jeden z kuponów, który odcinamy od faktu członkostwa w Unii Europejskiej. Ale poprawa w tej dziedzinie nie powinna usypiać. Lokowanie inwestycji w naszym kraju to nadal konglomerat problemów związanych z kwestią pomocy publicznej, stabilnością prawa czy rozwojem infrastruktury.

Nasz kraj jako część jednolitego rynku Unii Europejskiej staje się bardziej atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Jednym z silnych magnesów przyciągających inwestycje pozostają relatywnie niskie koszty działalności gospodarczej. Koszty pracy są w Polsce znacznie niższe niż w „starych” krajach Unii, ale wyższe niż w Czechach czy na Słowacji. Ten czynnik stopniowo będzie tracił na znaczeniu, choć zapewne pozostanie jedną z głównych przesłanek w podejmowaniu decyzji o lokowaniu nowych inwestycji.
Efekt ostatniego roku, kiedy to przełamano stagnację w dziedzinie pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), może być jednak w roku bieżącym osłabiony. Kalendarz wyborczy, możliwe zawirowania na scenie politycznej to potencjalne czynniki nie sprzyjające decyzjom inwestorów lub opóźniające ich podjęcie. Pojawiające się egzotyczne programy gospodarcze ugrupowań aspirujących do sprawowania władzy w Polsce mogą działać wręcz odstraszająco na potencjalnych inwestorów. Populistyczne hasła i kokietowanie różnych grup społecznych nie tworzą dobrego klimatu dla inwestycyjnej koniunktury.

Z ambiwalentnymi odczuciami odnoszę się do projektu ustawy o finansowym wspieraniu dużych inwestycji. Rozumiem, że jest to próba odpowiedzi na warunki prawne stwarzane wielkim inwestorom w innych krajach Unii, ale generalnie nie jest to moim zdaniem dobry kierunek. Proponowane rozwiązania prawne zakładają dość szeroki margines uznaniowości, a to nigdy nie służy gospodarce. Kwestia o tak strategicznym charakterze jak dopuszczalność pomocy publicznej powinna się doczekać bardziej racjonalnych rozstrzygnięć na poziomie UE.

Za dużo bardziej racjonalny trend uważam odchodzenie od pomocy publicznej kierowanej do sektorów przemysłu czy do regionów na rzecz pomocy o charakterze horyzontalnym. Współfinansowanie utylitarnych badań naukowych to sposób na podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki tak, by nie zaburzać warunków wolnej konkurencji.

Za opisaną wyżej opcją w podejściu do pomocy publicznej przemawia i to, że koszty pracy przestają być głównym czynnikiem, którym możemy konkurować w staraniach o nowe inwestycje. Bez oparcia gospodarki na wiedzy, bez wzrostu innowacyjności nie mamy szans być (w perspektywie kilku - kilkunastu lat) obszarem bardziej atrakcyjnym dla biznesu niż otwarte na inwestycje kraje Azji czy przyszli członkowie UE z Europy Południowo-wschodniej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP