Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: Unia wspólnej polityki

Autor: Janusz Steinhoff
01-05-2010 00:00 |  aktualizacja: 01-05-2010 10:43
Janusz Steinhoff: Unia wspólnej polityki

Polityka energetyczna Unii Europejskiej wreszcie zaczyna nabierać kształtu odpowiadającego i naszym polskim oczekiwaniom, i - co jeszcze ważniejsze - wyzwaniom współczesnego świata.

Nie ulega wątpliwości, że Unia Europejska powinna w obszarze strategii energetycznej prowadzić wspólną politykę. Jej efektem będą nie tylko niższe ceny energii i budowanie silnej europejskiej pozycji wobec dostawców nośników energii, ale także wszechstronny i pełny rozwój rynku oraz synergie podnoszące konkurencyjność całej europejskiej gospodarki.
Przyjęty przez Parlament Europejski w ostatnich dniach projekt dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do UE uwzględniający w znacznym stopniu polskie postulaty ocenić należy jako racjonalny krok w zakresie tzw. solidarności energetycznej w sytuacjach kryzysowych. W nowej regulacji przewidziano również zobowiązania operatorów systemów przesyłowych do budowy tzw. interkonektorów umożliwiających przepływ gazu w obu kierunkach. Obowiązywać ma również w przyszłości pełna swoboda przesyłu gazu na terenie UE, przyjęto równocześnie nowe instrumenty reagowania na zakłócenia w dostawach.

Budowa wspólnego rynku energii w Europie opartego na racjonalnych podstawach realizowana była dotychczas opornie. Oby pierwsze symptomy otwarcia na tę ideę były równoznaczne z zaniechaniem działań służących partykularnym interesom, które stoją w sprzeczności z koncepcją budowy wolnego od nadmiaru regulacji europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu.

Zdecydowanych działań wymaga nie tylko rynek energii, ale także wolny rynek w najszerszym tego słowa znaczeniu. Leżąca u podstaw Unii idea swobodnej wymiany ludzi, towarów i usług nadal nie została w pełni zrealizowana i wciąż wymaga w wielu obszarach zdecydowanego działania.

O realizacji kolejnego wielkiego europejskiego wyzwania zdecydowała konsekwentnie implementowana w UE polityka zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy w awangardzie walki ze zmianami klimatu Ziemi. Wdrożenie Pakietu energetyczno-klimatycznego oznacza jednak dla państw członkowskich spore i - co ważne, zróżnicowane pod wieloma względami - problemy. Polska, ze względu na specyfikę swego sektora paliwowo-energetycznego, staje wobec szczególnie poważnych i trudnych zadań.

Fiasko szczytu klimatycznego w Kopenhadze pokazało, że w dziedzinie walki ze zmianami klimatycznymi nadal partykularyzmy biorą górę nad solidarnością, a kolejne ambitne cele w tej dziedzinie wymagają długotrwałego procesu weryfikacji polityk, a nawet światopoglądów. Wygląda jednak na to, że proces dojrzewania do bardziej radykalnych decyzji już się rozpoczął.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP