PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: więcej energii

Autor: Janusz Steinhoff
08-09-2006 00:00
Janusz Steinhoff: więcej energii

Polska energetyka wymaga kosztownych inwestycji – zarówno w wytwarzanie, jak i przesył. Ostatnie, letnie problemy z zaopatrzeniem w energię wystarczająco dobitnie dowiodły, że nie można dłużej zwlekać z rozbudową mocy wytwórczych i sieci przesyłowych.

Rząd rozpoczął konsolidowanie polskiej elektroenergetyki – tworzą się trzy pionowo zintegrowane grupy. Wdrażany program rządowy jest ostatnio wnikliwie analizowany przez ekspertów. Nie brakuje przy tym opinii krytycznie oceniających łączenie wytwórców energii z jej dystrybutorami. Rodzą się obawy o zagrożenia dla klientów i dla wolnej konkurencji, która dopiero rodzi się na rynku energii. Nie jestem przeciwnikiem konsolidowania wytwarzania z dystrybucją, ale pod jednym warunkiem – zmiana struktury branży i łączenie podmiotów musi mieć jasny cel – efekt synergii.
Polska energetyka wymaga kosztownych inwestycji – zarówno w wytwarzanie, jak i przesył. Ostatnie letnie problemy z zaopatrzeniem w energię wystarczająco dobitnie dowiodły, że nie można dłużej zwlekać z rozbudową mocy wytwórczych i sieci przesyłowych. Konieczne nakłady inwestycyjne na rozbudowę i modernizację podsektora wytwarzania szacowane są w okresie 10 lat na 9-14 mld euro. Jak twierdzą specjaliści, nakłady na modernizację sieci przesyłowych średnich i wysokich napięć kształtować się będą na poziomie ok. 13 mld zł.

Polska gospodarka rozwija się, a przyrost PKB generuje wzrost zapotrzebowania na energię szacowany przez analityków na 2, 5-3 proc. rocznie. Powoli będą się kurczyły naturalne obszary oszczędności wynikające z wciąż dużej energochłonności polskiego przemysłu. Tymczasem część pracujących obecnie bloków energetycznych wkrótce nie będzie w stanie spełnić ostrych norm środowiskowych. Trzeba pamiętać, że 60 proc. energii w Polsce jest wytwarzane w generatorach pracujących ponad 30 lat.

Jedną z głównych barier w inwestowaniu są trudności w zdobyciu środków finansowych na przedsięwzięcia o tak długim okresie zwrotu. Konsolidacja i powstanie dużych, silnych podmiotów, powinno jednak podnieść ich standing oraz wiarygodność wobec sektora finansowego, a co za tym idzie, zwiększyć możliwości kredytowe podmiotów krajowej energetyki.

Premier Kaczyński w swoim expose nie wykluczył budowy elektrowni jądrowej. Wydaje się to nieuniknione – decyzję tę wymuszą limity emisji CO2, SO2 i NOX wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej i Protokołu z Kioto. Będziemy również rozwijać produkcję energii ze źródeł odnawialnych (OZE) – tu regulacje unijne zobowiązują nas do podnoszenia udziału energii z OZE w produkcji energii ogółem. Wszystko to jednak nie zwalnia branży z konieczności inwestowania w klasyczne moce wytwórcze. Przyrost mocy polskiej energetyki to warunek jej dalszego istnienia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP