PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: zaklinanie rzeczywistości

Autor: Janusz Steinhoff
05-04-2006 00:00
Janusz Steinhoff: zaklinanie rzeczywistości

Wyprowadzony z populistycznych pozycji atak na Leszka Balcerowicza to dużo więcej niż personalna rozgrywka. To więcej nawet niż próba zanegowania dorobku III Rzeczypospolitej. Chodzi o filozofię podejścia do gospodarki, o odpowiedzialność, o racjonalny stosunek do rzeczywistości.

Sześć lat temu obserwowaliśmy w Polsce pierwszy gwałtowny rozkwit populizmu polegający na składaniu szeregu nieodpowiedzialnych obietnic. W następstwie tego ekipa lewicy stała się zakładnikiem własnych deklaracji nie mających szans na realizację. Ciąg dalszy znamy. Dziś jednak zjawisko populizmu w wielu przejawach staje się najistotniejszym czynnikiem zagrożenia dla życia publicznego w naszym kraju i psuje wizerunek Polski w świecie.
Rażącym przejawem populizmu jest przypominający zorganizowaną nagonkę, niezwykle rażący co do formy, atak na prezesa Narodowego Banku Polskiego, Leszka Balcerowicza. Znamienne, że nikt z polityków, którzy uczestniczą w tym ataku, nie próbuje nawet dyskutować z oponentem traktowanym raczej jako cel. Przeciwnikom Balcerowicza po prostu brakuje kwalifikacji, by podjąć z nim merytoryczny spór. Zdając sobie z tego sprawę sięgają po metody, które w dojrzałych demokracjach kompromitują klasę polityczną, a które ostatnio stają się niepokojąco powszechne w naszym życiu publicznym.

Atak na Leszka Balcerowicza, postaci symbolicznej dla przemian polskiego piętnastolecia, stał się pretekstem do kontestowania całego dorobku polskich przeobrażeń społeczno-gospodarczych. Jednak większość argumentów prezentowanych przez przeciwników Balcerowicza nie ma najpłytszego nawet osadzenia w realiach ekonomicznych. Za formułowanymi przez populistów zarzutami nie stoi świadomość tego, z jakiego poziomu startowaliśmy do reform. Atakujący nie pamiętają (a raczej nie chcą pamiętać) galopującej, przekraczającej 600 proc. rocznie inflacji, spadku produkcji, balastu przemysłu odziedziczonego po PRL, a rozwijanego w oderwaniu od zasad ekonomii. Ich uwadze umyka kryzys rosyjski i kryzysy walutowe w innych krajach przechodzących, podobne jak my, przeobrażenia procesu transformacji. Polska takiego kryzysu nie przechodziła – głównie dzięki konsekwentnej i odpowiedzialnej polityce gospodarczej.

Z Leszkiem Balcerowiczem można się spierać o te czy inne elementy polityki gospodarczej, o wybrane opcje, metody, o rozkład akcentów. Nie ma natomiast najmniejszego uzasadnienia dla negowania kierunku zmian, dzięki którym Polska dokonała historycznego skoku nie mającego precedensu w naszych dziejach.

Walczący z Balcerowiczem politycy, wśród których wielu to apologeci gospodarki PRL-u, proponują społeczeństwu rozwiązania, które można uznać za sensowne tylko przy braku elementarnej wiedzy ekonomicznej. Trzeba bowiem mieć świadomość, że oprocentowanie kredytów to funkcja wielu czynników ekonomicznych, a nie arbitralnie dla doraźnych celów ustalana liczba. Manipulowanie wartościami, osadzonymi w rynkowych realiach, byłoby skrajną nieodpowiedzialnością prowadzącą ku katastrofie. Jedna piąta aktywów banków w Polsce zaangażowana jest w finansowania deficytu budżetowego, co skutecznie determinuje m.in. ich politykę kredytową. Redukcja deficytu to jedyna realna droga zmiany istniejącego stanu rzeczy w sektorze bankowym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP