Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jeden rynek energii, to wyższe ceny

Autor: Dariusz Ciepiela
24-11-2006 00:00
Jeden rynek energii, to wyższe ceny

Komisja Europejska chce, aby w Unii Europejskiej powstały jednolite rynki energii elektrycznej i gazu. Ma w tym pomóc wzrost transgranicznego handlu energią, który spowoduje wyrównywanie cen energii w państwach Unii.

W sprawozdaniu Komisji Europejskiej z postępów w tworzeniu wewnętrznego rynku gazu ziemnego i energii elektrycznej za rok 2005 oceniono, że wciąż niewystarczający jest stopień integracji unijnego rynku energii elektrycznej. Zdaniem Komisji decydują o tym dwa fakty: utrzymujące się znaczne różnice cenowe na rynku UE oraz niski poziom transgranicznego handlu energią.
Zintegrowany rynek umożliwia łatwy handel, a pojawiająca się w wyniku tego ogólnoeuropejska konkurencja sprawia, że ceny są zbliżone do siebie w całej Unii lub przynajmniej w sąsiadujących ze sobą państwach członkowskich lub regionach. Nie można tego powiedzieć o cenach energii elektrycznej i gazu ziemnego. Na przykład różnice w cenach energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych w UE wynoszą często więcej niż 100 proc. Z drugiej strony, w niektórych sąsiadujących ze sobą krajach, poziomy cen hurtowych zaczęły się wyrównywać. W ocenie KE rozwój regionalnych rynków, jako etap na drodze do ostatecznej integracji na poziomie UE, znajduje się ciągle w fazie początkowej, oprócz względnie dobrze rozwiniętego hurtowego rynku energii elektrycznej w krajach skandynawskich.


W Polsce jak w Niemczech


Dla Polski będzie to oznaczało nieuchronny wzrost cen i zbliżenie się, może nawet wyrównanie, do cen obowiązujących na rynku niemieckim. Co prawda zapadła decyzja o budowie mostu energetycznego na Litwę, który teoretycznie ma zapewnić dostawy taniej energii z tego kraju. W dyskusji o tym moście nie zwraca się jednak uwagi, że w roku 2009 wyłączony ma zostać blok w elektrowni atomowej w Ignalinie, zapewniający obecnie większość energii na Litwie. Zostanie on zastąpiony nową jednostką, z której energia będzie prawdopodobnie droższa (muszą się przecież zwrócić koszty inwestycji). Nie wiadomo również, kiedy zostaną zwiększone przepustowości sieci na granicach z Ukrainą i Białorusią. Tak więc przynajmniej w kilkuletniej perspektywie nie ma co liczyć na import taniej energii do Polski ze wschodu.

Według Komisji handel transgraniczny zwiększa presję cenową. Handel na wewnętrznym rynku energii jest teraz słabo rozwinięty. Dla przykładu, transgraniczne przepływy energii elektrycznej wynosiły w roku 2004 około 10,7 proc. całkowitego zużycia, co oznacza wzrost o jedynie 2 proc. w porównaniu z rokiem 2000 (8-9 proc.).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP