PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jednolity, ale groźny?

Autor: Witold Gadomski
22-11-2016 12:26
Jednolity, ale groźny?

Każda reforma przynosi skutki przez reformatorów zamierzone, a także uboczne, nieprzewidziane. Największą niewiadomą w przygotowywanej reformie podatków jest to, jak zostaną potraktowani przedsiębiorcy.

Jakie szczegółowe rozwiązania zaproponuje rząd przy wprowadzeniu jednolitego podatku dochodowego? Wiadomo, że może być dolegliwy dla przedsiębiorców i zwiększyć daninę płaconą przez osoby nieco zamożniejsze. Może też mieć poważny wpływ na stan budżetu i gospodarki. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu, a także ekspertów wynika, że jego wprowadzenie ma kilka celów. Nie do końca spójnych.

Ma obniżyć tak zwany klin podatkowy, zwłaszcza dla pracowników mało zarabiających. Dziś pracownik, który otrzymuje netto 2000 zł (tylko płaca netto go interesuje) kosztuje pracodawcę 3350 zł. Obciążenia na rzecz finansów publicznych (podatek, składki) wynoszą aż 67,5 proc. wynagrodzenia netto. Im mniejszy klin podatkowy, tym większa skłonność do zatrudniania, a także do szukania pracy przez pracowników. Ze wstępnych informacji wynika, że minimalna stawka podatkowa wyniesie 19,52 proc., co oznacza, że mniej zarabiający będą mimo wszystko sami płacić na ZUS. Czyli jednak pozostanie dość znaczny klin podatkowy.

Drugim celem reformy ma być zwiększenie progresji podatkowej, która dziś jest uważana przez część ekonomistów (nie wszystkich) za zbyt małą. Chodzi zatem o cel społeczny, aczkolwiek słabo zdefiniowany - o większą sprawiedliwość. Przy odpowiedniej skali podatkowej możliwa jest redystrybucja dochodów, korzystna dla większości społeczeństwa, za co wszakże zapłaci mniejszość. Niemal w każdym społeczeństwie dochody rozkładają się niesymetrycznie. Mniej więcej 60 proc. osób zarabia mniej niż średnia krajowa, ok. 40 proc. więcej. Mniej zarabiający skorzystają na jednolitym podatku - z niepełnych informacji wynika, że może to być 100-200 zł miesięcznie, 20 proc. najwięcej zarabiających wpłaci zaś dodatkowo miesięcznie 1000-2000 zł do budżetu.

Trzecim wreszcie celem ma być zwiększenie dochodów państwa. Wprawdzie niektórzy urzędnicy zaangażowani w prace nad reformą deklarują, że zmiany będą neutralne dla budżetu, ale istnieje powszechne przekonanie, że jednak nie będą - zwiększą wpływy i generalnie stopę podatkową, czyli udział dochodów podatkowych w relacji do PKB. Dzięki temu rząd uzyska pieniądze na realizację swojej polityki socjalnej, więc na kolejne programy, opatrzone etykietką "plus".
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 775 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 170 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP