PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jedność wzięta w całości

Autor: Renata Dudała
28-11-2005 00:00
Jedność wzięta w całości

Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), ING Bank Śląski, Stalexport i spółka Sinara Handels GmbH, reprezentująca koncern Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompanija (TMK) podpisały umowę dotyczącą restrukturyzacji Walcowni Rur Jedność (WRJ) w Siemianowicach Śląskich. Cel umowy: dokończenie inwestycji i uruchomienie produkcji.

Zawarta 19 października umowa określa warunki restrukturyzacji WRJ i WRJ Serwis. Ma ona na celu pozyskanie inwestora i uruchomienie produkcji w Siemianowicach. Strony umowy zobowiązały się do współdziałania w celu sprzedaży składników majątkowych WRJ i WRJ Serwis na rzecz inwestora.
W trakcie negocjacji trwających od początku lipca doprecyzowano przedmiot inwestycji i wynegocjowano wyższą cenę. Obecnie wynosi ona 37,5 mln euro i jest wyższa od początkowo oferowanych 35 mln euro.

Inwestor zadeklarował, że docelowa roczna produkcja w zakładzie w Siemianowicach Śląskich nie będzie mniejsza niż 100 tys. ton rur w skali roku. W momencie uruchomienia produkcji przez TMK może powstać 500 nowych miejsc pracy.

– Mamy nadzieję, że jak najszybciej rozpoczniemy produkcję – powiedział Wasilij Makarow, prezes Sinara Trading. – Jako inwestor strategiczny jesteśmy w stanie zapewnić najlepsze perspektywy rozwoju dla WRJ. Mamy spore doświadczenie w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W Rumunii przekształciliśmy w bardzo krótkim czasie dwie zadłużone walcownie rur w rentowne przedsiębiorstwa.

Zdaniem W. Makarowa na rynku widać coraz większe zainteresowanie produktami sektora rurowego w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i budownictwie. To z kolei powinno przełożyć się na większe zapotrzebowanie na dostawy wyrobów. Utrzymująca się od ubiegłego roku dobra koniunktura na rury skłania do inwestycji w WRJ.

– Spodziewamy się wzrostu popytu na ten produkt w Europie – dodaje W. Makarow. – Zapotrzebowanie na rury będzie jeszcze większe, ponieważ energetykę czekają duże inwestycje. My z kolei mamy wysokiej jakości produkty przeznaczone dla tego sektora.

Umowa przewiduje, że inwestor przejmie poza niedokończoną inwestycją WRJ zespół aktywów WRJ Serwis i część infrastruktury nie działającej Huty Jedność. Taka struktura transakcji umożliwi inwestorowi zbudowanie w pełni funkcjonującego zakładu.

Analizy prawne wykazały, że jedynym sposobem na przejęcie aktywów WRJ w postaci wolnej od obciążeń jest nabycie ich w procesie upadłości. Umowa przewiduje szereg działań, które mają umożliwić inwestorowi wystąpienie z ofertą przejęcia całości przedsiębiorstwa od syndyka w przypadku upadłości WRJ. Umowa zapobiega ryzyku wyprzedaży zakładu w częściach.

W ciągu najbliższych 4-6 tygodni nastąpi ratyfikacja umowy przez TMK, TFS, konsorcjum banków oraz Stalexport. Natomiast w trakcie 3-4 miesięcy powinny zostać wykonane niezbędne prace analityczne oraz inwentaryzacyjne konieczne do sporządzenia umów wykonawczych i rozpoczęcia realizacji procesu przejmowania składników majątku. Równocześnie inwestor będzie przygotowywał się do ukończenia inwestycji WRJ i rozpoczęcia produkcji.

Warunki umowy przewidują, że jeżeli TMK przejmie zakłady w Siemianowicach Śląskich, to w ciągu 18 miesięcy dokończy budowę, a w ciągu następnych 6 uruchomi produkcję.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP