Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jedzie węgiel z daleka

Autor: Artur Pielech
28-01-2009 00:00 |  aktualizacja: 28-01-2009 12:49
Jedzie węgiel z daleka

Zwiększone zapotrzebowanie i mniejsze wydobycie w kraju spowodowały znaczny import węgla do Polski, co oznacza nowe wyzwania logistyczne dla polskiej energetyki.

Import węgla, według resortu gospodarki w roku 2008, może sięgnąć 10 mln ton, w porównaniu z około 6 mln ton w roku ubiegłym. Sam port w Świnoujściu, który posiada największe możliwości przeładunkowe węgla, będzie w stanie w 2009 roku przyjąć około 4 mln ton. Z drugiej strony szacuje się, że import z Rosji w 2008 roku może wynieść nawet 4-5 mln ton i będzie on rósł nawet o 100 proc. rocznie, co oznacza, iż osiągnie wartość od 8 do 10 mln ton w 2009 roku.
Po raz pierwszy od dawna w 2008 roku do Polski napłynie z zagranicy więcej węgla niż wyeksportują go polskie kopalnie. Główną przyczyną takiego stanu jest zmniejszenie zdolności wydobywczych polskich kopalń oraz równoległy wzrost zapotrzebowania na węgiel. Przewidywane wydobycie w 2008 roku węgla energetycznego to blisko 78 mln ton - jest to wskaźnik niemal dwukrotnie niższy niż w połowie lat 90. Polskie kopalnie, w wyniku tej sytuacji, rezygnują z eksportu na rzecz zaspokojenia krajowego popytu.

Polskie elektrownie, niemal w całości opalane węglem, dziś ratują się importem zza wschodniej granicy, z Czech, Republiki Południowej Afryki czy nawet Kolumbii. Porty w Szczecinie i Świnoujściu, jako główne i najważniejsze źródła przeładunków węgla transportowanego z i do Polski drogą morską, mają aspiracje, aby przeładować około 5 mln ton węgla rocznie. W ten sposób chcą odbudować poziom przeładunków tego surowca sprzed dwóch lat. Pierwszy raz jednak w ich wynikach będzie dominował węgiel z importu.

W Świnoujściu szacuje się przeładunek na poziomie ok. 3 mln ton węgla, a w Szczecinie będzie to ok. 2 mln ton.

Światowe zasoby węgla, w przeciwieństwie do ropy naftowej i gazu, wystarczą jeszcze na ponad 150 lat. Co oznacza, iż w węglu tkwi ogromny potencjał energetyczny. Szacowane przez ekspertów zasoby energetyczne węgla do roku 2200 są o wiele większe niż ropy naftowej czy gazu i sięgają nawet 155 lat. Dla ropy naftowej wartość ta waha się w granicach 45 lat, a dla gazu 63 lat wystarczalności.

Unikalność surowca, jakim jest węgiel oraz kończąca się dostępność pozostałych surowców, prowadzi w oczywisty sposób do globalnego wzrostu cen węgla. Pomiędzy rokiem 2006 a 2008 ceny węgla wzrosły drastycznie na całym świecie. Do roku 2002 na rynku światowym obserwowaliśmy stabilizację cen węgla. Stabilizacja ta jednak się skończyła i ceny węgla idą nieubłagalnie w górę.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP