Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Hausner: jestem człowiekiem praktycznym

Autor: Adam Sofuł, Jacek Ziarno
12-07-2013 14:53 |  aktualizacja: 15-07-2013 09:24
Jerzy Hausner: jestem człowiekiem praktycznym
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

To, co nas czeka bez nowej polityki strukturalnej, to buksowanie. Samoskazywanie się na peryferyjność - mówi ekonomista, prof. Jerzy Hausner, w rozmowie z Adamem Sofułem i Jackiem Ziarno.

- Panie profesorze, raport "Konkurencyjna Polska. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej?" nie jest tylko dokumentem o strategii polskiej konkurencyjności. To diagnoza społeczna. Zrobił pan konkurencję prof. Januszowi Czapińskiemu.
- Nie sądzę. Tamta diagnoza powstała na podstawie wypowiedzi licznych respondentów. A nasze opracowanie opiera się nie na badaniach społecznych, lecz rozpatrywaniu twardych (a nie miękkich) danych - nawet, gdy odwołujemy się do społecznych zjawisk.

- Pan mówi o metodach, my o wydźwięku. Bo we wspomnianej analizie nie jest tak, jak się często u ekonomistów zdarza: przesypmy pieniądze z jednej kieszeni do drugiej, uchwalmy kilka ustaw. To także precyzyjnie ukazana siatka zależności - również z życia społecznego, z instytucji publicznych. De facto: rzecz o przebudowie państwa.

- Jestem przekonany, że tak należy rozumieć ekonomię. Zbliża się ona do nauk ścisłych, gdy prowadzimy analizy modelowe, opracowania o charakterze statystycznym czy ekonometrycznym.

Ale później potrzeba kontekstu społecznego: wnioskowania, odnoszącego się do zachowań grup ludzi czy firm. Państwo jest tu jednym z bardzo istotnych podmiotów. Ale najważniejsi są przedsiębiorcy i firmy właśnie.

- Jakie są losy pana poprzednich raportów - o stanie samorządności terytorialnej w Polsce czy kulturze na przykład? Czy ktoś się nimi przejął? Co zrealizowano?

- Zwróćmy tylko uwagę, że raporty poświęcone kulturze zamówił minister kultury. A tych, które powstały w latach 2012-13, nikt nie zlecał: chcieliśmy w grupie akademickich ekspertów zająć wspólne stanowisko i dostarczyć wiedzę społeczeństwu.

Jeśli idzie o kulturę, ministerstwo niektóre nasze postulaty podjęło - podpisano pakt dla kultury. Czy jest właściwie realizowany - pozostaje wielką wątpliwością, ale jednak wiele się zmieniło na plus. Resort przygotował też zmiany legislacyjne; moim zdaniem, nieśmiałe i niewystarczające, lecz idące w dobrym kierunku.

A innego rodzaju pokłosie? Napisaliśmy pierwszy polski podręcznik ekonomii kultury, w niektórych uczelniach ruszają studia z tego zakresu. Tu się sporo dobrego dzieje.

Podobne nadzieje ma pan teraz w dyskusji ekonomicznej?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP