PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Podsiadło: wszyscy są ekspertami

Autor: Renata Dudała
10-05-2006 00:00
Jerzy Podsiadło: wszyscy są ekspertami

- Gdy sprzedawano PHS nie było krytycznych uwag, nikt nie kwestionował prywatyzacji. Teraz obudziło się wielu "specjalistów", którzy bogatsi o doświadczenia ostatnich dwu lat zorientowali się, że hutnictwo jest branżą dochodową - rozmowa z Jerzym Podsiadło, wiceprezesem Mittal Steel Poland.

- Czy sądzi Pan, że sytuacja hut byłaby inna, gdyby nie destrukcyjna rola banków, traktując hutnictwo jako sektor wysokiego ryzyka? Spotkałam się z opinią, że hucie Sendzimira brakowało zaledwie 60 mln złotych, by firma mogła spłacić kredyt, o który się starała, a mimo to banki odmówiły.
– To nieprawda. Sendzimir był w postępowaniu układowym i żaden bank, który dba o swoje interesy, nie udzieliłby takiej firmie kredytu. Jeśli zatem ktoś twierdzi, że Sendzimir miał zdolność kredytową – to nie wie, co mówi. Prawdą jest natomiast, że po połączeniu hut i utworzeniu PHS powstała możliwość, w moim przekonaniu, dalszej restrukturyzacji hut przy wykorzystaniu kredytów bankowych.

W biznesplanie oceniliśmy, że luka finansowa, uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie, wynosi 680 mln zł. Inaczej mówiąc, kwota ta była potrzebna do tego, żeby do końca przeprowadzić proces restrukturyzacji, a następnie dokonać prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS) poprzez giełdę. Niestety, żaden z banków – mimo wielokrotnych rozmów na najwyższym szczeblu i dobrym zabezpieczeniu kredytu – nie zdecydował się na jego udzielenie. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostała prywatyzacja i dokapitalizowanie spółki przez potencjalnego inwestora strategicznego.

– Zbliżała się koniunktura na stal, którą podobno można było przewidzieć.

– To kolejny mit, że wszyscy wiedzieli, tylko nie my. W pierwotnym biznesplanie zakładaliśmy, że PHS osiągnie 938 mln zł zysku netto w 2006 roku. Prezentowaliśmy ten dokument bankom. Nikt jednak nie wierzył, że w tak krótkim czasie można przejść z ogromnego deficytu do sporych zysków. Przypomnę, że tylko Huta Katowice w 2002 roku miała prawie 500 mln zł strat. Przygotowany przez nas program był profesjonalny. Świadczy o tym fakt, że w pełni zatwierdzony został przez ekspertów Komisji Europejskiej. Prawda jest taka, że koniunktury nie przewidział nikt. O tym, że tak było, można przekonać się na przykładzie zainteresowania prywatyzacją Polskich Hut Stali. Rząd Polski wysłał ofertę do 12 światowych potentatów w branży. Tylko dwie firmy – US Steel i ówczesny LNM (dzisiaj Mittal Steel Co.) przystąpiły do przetargu. Gdyby specjaliści byli przekonani o koniunkturze, to złożonych ofert byłoby znacznie więcej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP