PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jest wiele wątpliwości do wyjaśnienia

Autor: Dariusz Ciepiela
01-11-2004 00:00
Jest wiele wątpliwości do wyjaśnienia
Dariusz Marzec, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa odpowiedzialny za sektor elektroenergetyczny

Rozmowa z Dariuszem Marcem, podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa odpowiedzialnym za sektor elektroenergetyczny.

Nie obawiał się Pan przyjęcia posady wiceministra zajmującego się energetyką? To przecież sektor pełen problemów, w którym nie wiadomo kto tak naprawdę rządzi...
- Wiadomo kto rządzi.

Kto?

- To właściciel rządzi. Tak powinno być w każdym normalnym kraju, że rządzi właściciel. A sektor rzeczywiście jest trudny, to jest dla mnie duże wyzwanie a ja lubię duże wyzwania, całe życie zderzałem się z dużymi wyzwaniami. Sektor energetyczny jest poważnym wyzwaniem nie tylko dla mnie, ale i dla wszystkich ludzi, którzy pracują w resorcie skarbu państwa, szczególnie w jego kierownictwie.

Co Pana zdaniem jest najważniejszym wyzwaniem w sektorze eneregetycznym?

- Konieczne jest uporządkowanie tego sektora, określenie zasad na jakich będzie funkcjonował, zasad na jakich będzie prywatyzowany, określenie jego docelowej struktury, zakresu konsolidacji, integracji podmiotów w poszczególnych podsektorach. Ważne jest również uporządkowanie otoczenia tego sektora, rozwiązanie KDT. Jak widać jest dużo do zrobienia. Chciałbym skoncentrować się na realizacji programów określających politykę skarbu państwa wobec energetyki, a nie na ich przerabianiu i poprawianiu, ponieważ na tym schodzą długie miesiące, a sprawy nie posuwają się do przodu.

Jaka więc powinna być docelowa struktura sektora?

- Nie możemy zajmować się polskim sektorem elektroenergetycznym abstrahując od jego otoczenia, nie tylko krajowego, jesteśmy przecież częścią rynku europejskiego. Na rynku europejskim mamy do czynienia z coraz silniejszymi dużymi podmiotami. Bardzo silne są trendy konsolidacyjne w tym sektorze, coraz większa jest konkurencja, coraz silniejsi są gracze na rynku. To wyznacza pierwszy kierunek – konsolidacja, jeżeli polskie firmy mają mieć szansę konkurowania na europejskim rynku.. Na razie mówimy o konsolidacji poziomej, w ramach jednego podsektora. W tym kierunku idzie PKE, BOT, spółki dystrybucyjne, które tworzą mocniejsze struktury, będące w stanie konkurować z zagranicznymi podmiotami. Konsolidacja pozioma trwa, nie ma wokół niej kontrowersji. Są liczne wątpliwości czy konsolidować pionowo, a jeśli tak to w jakim zakresie. Trzeba zadać pytanie o to jakie są trendy w energetyce europejskiej? Otóż wszystkie duże firmy tego sektora konsolidują się, obejmując cały łańcuch wartości - zaczynając od wytwarzania, kończąc na działalności obrotowej. W każdej z tych części można uzyskać wartość dodaną, na poziomie całej grupy daje to lepszy wynik finansowy. Czy u nas powinno się przeprowadzić taką konsolidację? W moim przekonaniu na pewno bardzo poważnie trzeba to przeanalizować. W niedługim czasie powinny zostać podjęte kierunkowe decyzje, czy dopuszczamy konsolidację pionową, czy też nie. W tej sprawie zamierzam rozmawiać z prezesem URE, kierownictwem Ministerstwa Gospodarki, trzeba osiągnąć consensus - czy idziemy drogą konsolidacji pionowej, czy koncentrujemy się na konsolidacji poziomej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Dariusz Marzec, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa odpowiedzialny za sektor elektroenergetyczny  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP