Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jesteśmy gotowi

Autor: Dorota Goliszewska
17-05-2012 00:00
Jesteśmy gotowi

O Bazylei III i perspektywach polskiego sektora bankowego mówi Małgorzata Kołakowska, prezes zarządu ING Banku Śląskiego, w rozmowie z Dorotą Goliszewską.

- Polskę czekają wielkie inwestycje w energetykę. Czy banki będą chętnie wspierać kredytami przedsięwzięcia w tym sektorze?
- Energetyka rzeczywiście stoi przed dużymi wyzwaniami. Szacunki mówią, że potrzebna będzie kwota rzędu nawet 200 mld zł w perspektywie 20 lat. Konieczna jest modernizacja istniejących bloków energetycznych, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.

Pracujemy ze wszystkimi podmiotami na rynku. Byliśmy współorganizatorem największego finansowania nie tylko w energetyce, ale i na polskim rynku, czyli programu 10 mld zł dla PGE, i nadal aktywnie uczestniczymy w wielu programach inwestycyjnych.

Skala nowych przedsięwzięć w tym sektorze jest tak ogromna, że w pewnym momencie być może trzeba będzie sięgać po środki spoza Polski ze względu na wykorzystanie limitów koncentracji.

Z drugiej strony wcale nie musi tak być, gdyż inwestycje są rozłożone w czasie, co ułatwia zaangażowanie.

- W jakich branżach, poza energetyką, bank widzi największe perspektywy?

- Kolejna to branża paliwowo-energetyczna, czyli ropa i gaz. Poza tym cały segment małych i średnich przedsiębiorstw, dla których mamy specjalną ofertę.

Większą aktywność widzimy wśród podmiotów powiązanych z eksportem, które dobrze przeszły okres kryzysowego spowolnienia i są otwarte, żeby rozbudowywać swoje moce produkcyjne. Nadal dużym obszarem jest szeroko rozumiana infrastruktura. A nowym elementem rynku są kredyty na fuzje i przejęcia. Do tej pory mniej aktywny segment, ale to się zmienia.

- W czerwcu wchodzą pierwsze postanowienia Bazylei III, które mają minimalizować ryzyko kolejnego kryzysu w świecie finansów. Jak wpłyną na polski rynek?

- Przy wprowadzaniu nowych regulacji kluczowe jest, by były one powszechne, równe dla wszystkich w Polsce i za granicą, inaczej mogą powodować zaburzenie pozycji konkurencyjnej poprzez ograniczenie możliwości działania lub zwiększenie kosztów. Dlatego jeśli regulacje będą się różnić restrykcyjnością na rynku amerykańskim lub europejskim, to przewagę konkurencyjną osiągną podmioty działające tam, gdzie przepisy są łagodniejsze.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP