PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Karuzela właścicielska w energetyce

Autor: Dariusz Ciepiela
20-12-2010 00:00
Karuzela właścicielska w energetyce
Pojawiły się pogłoski, że CEZ zamierza sprzedać swoje polskie firmy. Martin Roman, prezes CEZ-u, oficjalnie je zdementował. - Dążymy do konsekwentnego realizowania strategii, która zakłada wzmocnienie grupy między innymi poprzez fuzje i przejęcia - deklaruje Tomasz Zadroga, prezes PGE. - Jesteśmy zainteresowani przejęciem części dystrybucyjnej Vattenfallu w Polsce - jednoznacznie deklaruje Dariusz Lubera, prezes Tauronu Polska Energia. <b>Wojciech Hann<br>
partner Deloitte<br><br>

Polska - rynek kluczowy? </b><br><br>

Transakcje fuzji i przejęć na polskim rynku jak najbardziej są możliwe, ten proces w roku 2011 będzie przyśpieszał. Po pierwsze polepsza się sytuacja giełdowa i sytuacja inwestycyjna najlepszych podmiotów na rynku energii. <br><br>

Ponadto istnieje presja na szereg zarządów międzynarodowych spółek na to, aby o ile jest to możliwe pozbywać się wytwórczych aktywów węglowych. <br><br>

Może to mieć skutki dla polskiej struktury właścicielskiej w sektorze wytwarzania energii. <br><br>

Po trzecie postępuje liberalizacja europejskiego rynku energii, zwłaszcza handlu energią. Wcześniej czy później będziemy mieć do czynienia z sytuacją, w której handel transgraniczny będzie łatwiejszy niż jest obecnie. To będzie skłaniać głównych graczy do przeformułowania swojej obecności na poszczególnych rynkach. Może się okazać, że niektórzy gracze przestaną traktować Polskę jako swój rynek kluczowy i skupią się na tych rynkach, gdzie udział sprzedaży w ramach grupy lub udział w lokalnym rynku jest powyżej pewnych wartości krytycznych.

Struktura własnościowa polskiej elektroenergetyki może się okazać bardziej płynna, niż ktokolwiek mógł przewidzieć. Gdy wolny rynek nie ogranicza właściciela, dochodzi do swobodnej wymiany aktywów.

We wrześniu br. Vattenfall ogłosił swoją nową strategię, zakładającą m.in. skoncentrowanie się działalności koncernu na trzech najważniejszych dla siebie rynkach: Szwecji, Niemczech i Holandii. Z tych trzech rynków Vattenfall osiąga ok. 85 proc. przychodów. Nie wiadomo jeszcze, co szwedzki koncern zrobi ze swoimi aktywami w Belgii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.
- Vattenfall dokonuje przeglądu swojej strategii zaangażowania na kluczowych rynkach europejskich. Analiza ta na pewno obejmie też rynek polski - mówi Dariusz Marzec, dyrektor zespołu doradztwa w sektorze energetycznym firmy KPMG.

- Podstawowe pytanie, na które będzie musiał sobie odpowiedzieć koncern, jest takie, czy Polska jest rynkiem, gdzie ich zdaniem osiągnęli masę krytyczną uzasadniającą dalszy rozwój ich działalności w naszym kraju.

Nowe wizje

Marzec podkreśla, że decyzja Vattenfallu powodowana jest spowolnieniem gospodarczym, co odbiło się również na rynku energii i pociągnęło za sobą konieczność przeglądu strategii koncernu ukierunkowaną na utrzymanie dobrych wyników finansowych.

W podobnej sytuacji jest CEZ, który również przygotował nową strategię pod tytułem "Nowa Wizja", która zakłada m.in. ograniczenie inwestycji oraz wyjście grupy z niektórych krajów.

- Realizujemy szeroko zakrojony program stabilizacji finansowej Grupy CEZ na okres poważnych zmian na rynku energii - mówi Daniel Beneš, dyrektor wykonawczy CEZ-u. - Redukujemy nasz program inwestycyjny zgodnie z aktualnymi potrzebami i możliwościami grupy.

Z dużą stanowczością optymalizujemy funkcjonowanie wewnętrzne oraz strukturę kosztową.

W ramach nowej strategii CEZ rezygnuje z części planowanych inwestycji. Wśród projektów, z których zrezygnowano, jest m.in. budowa bloku gazowego w Elektrowni Skawina. CEZ planuje także wycofanie się z krajów, w których nie posiada aktywów energetycznych, jak Kosowo i Serbia.

- Projekty, które nie były zgodne z celami strategicznymi lub okazały się nierentowne, zostały wyjęte z programu. Jeżeli nastąpi ożywienie rynku energii i poprawa rentowności tych projektów, mogą one zostać reanimowane - zapewnia Beneš.

Pojawiły się pogłoski, że CEZ zamierza sprzedać swoje polskie firmy. Martin Roman, prezes CEZ-u, oficjalnie zdementował te pogłoski. Nie znaczy to jednak wcale, że nie pojawią się one w przyszłości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP