Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Karuzela z surowcami

Autor: Renata Dudała, Jerzy Dudała
28-02-2012 00:00
Karuzela z surowcami
<b>Edward Szlęk<br>
prezes Koksowni Przyjaźń i Kombinatu Koksochemicznego Zabrze </b><br><br>

Sytuacja na rynku koksu jest stabilna. Dotyczy to rynków obu koksowni. Rynek koksu zawsze jest uzależniony od sytuacji na europejskim rynku stalowym. Rynek ten jest tradycyjnie słabszy w okresie zimowym. <br><br>

Wszelkie analizy zakładają zwiększenie dynamiki rynku w drugim kwartale 2012 roku. Ma na to wpływ obecna trudna sytuacja finansowa niektórych krajów Unii Europejskiej. W tym obszarze też następuje przesilenie, co powinno ożywić gospodarkę europejską. <br><br>

Po przejęciu KK Zabrze przez JSW skupiamy się na realizacji programu konsolidacji koksowni w obszarze rynkowym i operacyjnym. <b>Andrzej Warzecha<br>
wiceprezes Polskiego Koksu</b><br><br>

- Są pozytywne sygnały, jeśli chodzi o rynek koksu. <br><br>

Zmniejszają się zapasy. Spodziewamy się poprawy, jeśli chodzi o potrzeby hutnictwa, szczególnie w końcu pierwszego kwartału 2012 roku.

Światowa produkcja stali będzie wzrastać. Producenci surowców dla sektora stalowego liczą na wzrost popytu i dobre ceny. Ale czy dobre znaczy rekordowe?

W łańcuchu podaży wyrobów stalowych stany zapasów są bardzo niskie. Sektor wkracza w początek nowego 2012 roku z podwyżkami cen wyrobów. Niektórzy producenci stali mają już pełne portfele zamówień na luty. I oferują dostawy niektórych gatunków stali na marzec.
Ogłaszane przez europejskich producentów stali podwyżki wynoszą 30- 50 euro na tonie, w zależności od sortymentu i regionu sprzedaży. Te podwyżki wprowadzają głównie włoscy, niemieccy i angielscy producenci stali.

Z europejskiego rynku dochodzą sygnały o włączeniach wyłączonych z powodu kryzysu wielkich pieców (Lucchini we Włoszech) oraz odłożeniu w czasie wygaszenia wielkiego pieca (ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej). Według niemieckiej Federacji Producentów Stali, poprawia się sytuacja w sektorze motoryzacyjnym i budowlanym. Niemieckie hutnictwo wykorzystało w 2011 roku 90 proc. swoich mocy produkcyjnych stali, podczas gdy na świecie wykorzystano średnio 80 proc. Taki trend nie może pozostać bez wpływu na rynek surowców dla sektora stalowego.

Koks ma przyszłość

Szacuje się, że w 2021 roku światowe zużycie koksu wzrośnie o 36 proc., do poziomu 822 mln ton, a zdolność produkcyjna koksu w świecie wzrośnie w następnych dziesięciu latach o 15 proc. do wielkości 947,5 mln ton.

Światowy potencjał produkcyjny koksu koncentruje się w Azji. W gronie największych producentów są Chiny, które w 2012 roku mają wyprodukować 444 mln ton koksu, za nimi znajduje się Japonia planująca w tym roku wyprodukować 37,6 mln ton koksu i Rosja (ok. 29,7 mln ton).

Z kolei Indie mają w tym roku wyprodukować ok. 23,4 mln ton koksu, a Polska niecałe 9 mln ton koksu, z czego na eksport ma trafić ok. 6 mln ton. Średnia roczna cena koksu w 2011 roku, według notowań na rynku europejskim, wyniosła 470 dolarów/mt CFR - Europa Północna (cena za tonę w miejscu dostarczenia - dop. red.) i była o 13 proc. wyższa od średniorocznej ceny z 2010 roku (418 dol.).

Zdaniem Andrzeja Warzechy, wiceprezesa Polskiego Koksu, należy się spodziewać poprawy na rynku koksu, szczególnie w końcu pierwszego kwartału 2012 roku.

Ceny koksu wprawdzie spadały w ostatnich miesiącach, lecz oczekiwanemu ożywieniu w hutnictwie powinien towarzyszyć ponowny ich wzrost. Jak wynika z informacji koncernu NWR, średnia uzgodniona cena sprzedaży koksu na pierwszy kwartał kalendarzowy 2012 roku wynosi 311 euro za tonę, a więc jest o 11 proc. niższa w porównaniu do ceny zrealizowanej w czwartym kwartale, co jest pochodną odnotowanego w ostatnich miesiącach osłabienia na europejskim rynku koksowniczym, a w szczególności na rynku koksu wielkopiecowego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP