Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Katowicki Holding Węglowy z wielką niewiadomą

Autor: Jarosław Latacz
18-12-2005 00:00
Katowicki Holding Węglowy z wielką niewiadomą

O Katowickim Holdingu Węglowym głośno było kilka razy w ciągu ostatnich miesięcy. Najpierw z okazji podpisania gigantycznego kontraktu na dostawę przez 15 lat 1,5 miliona ton węgla rocznie do firm francuskiego potentata energetycznego EdF. Potem firma miała być pierwszą sprywatyzowaną spółką górniczą. Ostatnio mówi się o możliwości włączenia kopalń Holdingu do Kompanii Węglowej.

Rok 2005 szefowie KHW uznają za pomyślny. To piąty już z kolei rok, który zakończy się wypracowaniem zysku netto. Nastąpiły też zmiany organizacyjne. Zredukowana została ilość kopalń, bo kopalnie Katowice-Kleofas i Katowice trafiły już do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zakończono też połączenie kopalń Śląsk i Wujek. Oznacza to, że Katowicka Grupa Kapitałowa obejmuje dzisiaj siedem czynnych kopalń, czyli Murcki, Mysłowice, Wesoła, Wieczorek, Wujek, Staszic i Kazimierz-Juliusz.
Nie wszędzie działalność produkcyjna obywała się bez zakłóceń. Trudne warunki eksploatacyjne występowały w kopalni Wieczorek, co spowodowało zakłócenia bieżącej produkcji. To jest między innymi przyczyną, że Wieczorek jako jedyna kopalnia katowickiej Grupy Kapitałowej kończyć będzie 2005 rok stratą finansową.

Zdaniem specjalistów Katowicki Holding Węglowy to tak naprawdę dwie grupy. Do pierwszej należą trzy kopalnie, czyli Murcki, Wesoła i Staszic, których zasoby węgla są największe i pozwalają na długofalowe inwestycje. Reszta już dzisiaj myśleć musi o czekających je ciężkich czasach.

– Węgiel energetyczny, którego jesteśmy producentem, wcale nie musi być gorszym towarem niż węgiel koksujący – przekonuje Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego. – Mamy ogromną ilość zapytań dotyczących możliwości zakupu węgli o niskiej zawartości siarki. Takie węgle sprzedają się świetnie i klienci chcą tu podpisywać wieloletnie umowy na dostawy. Drugą grupę węgli, które mają coraz większe uznanie u klientów, stanowią kupowane przez indywidualnych odbiorców węgle ekologiczne. Zamówień jest tu tak dużo, że konieczna jest budowa drugiej instalacji produkcyjnej.

Kopalnie KHW wydobyły w 2005 roku 14,8 miliona ton węgla. Rok powinien zakończyć się wydobyciem blisko 18 milionów ton. Oznacza to, że w porównaniu do roku ubiegłego wydobycie zmniejszy się o około 700 tysięcy ton. Związane jest to z redukcją zdolności wydobywczych. Największą sprzedaż uzyskała kopalnia Staszic. W dalszej kolejności uplasowały się kopalnie Wesoła oraz Wujek. Blisko 10 procent wydobytego w kopalniach KHW węgla wyeksportowano.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP