PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KGHM: stop kosztom

Autor: Jerzy Dudała
01-02-2006 00:00
KGHM: stop kosztom
&#8211; W przypadku KGHM-u osiągane wyniki ekonomiczne uzależnione są od uwarunkowań zewnętrznych &#8211; przyznaje <strong>Elżbieta Niebisz</strong>, przewodnicząca Rady Nadzorczej kombinatu. 

&#8211; Wiodącą rolę odgrywają tu ceny miedzi oraz kursy walut. Natomiast niewątpliwie potrzebne są działania zmierzające do racjonalizacji kosztów. <strong>Artur Zawisza</strong>, poseł PiS:

&#8211; Wyniki KGHM-u są dobre, co jest pochodną koniunktury na światowym rynku miedzi. Jednak w przypadku tej spółki potrzebna jest maksymalizacja zysku. Potrzebni są menedżerowie, którzy będą potrafili zracjonalizować koszty i zwiększyć efektywność. Jestem zwolennikiem wprowadzenia do KGHM-u specjalistów od zarządzania wysokiej klasy. Proszę mnie jednak nie pytać o konkretne nazwiska &#8211; nie jestem pracownikiem firmy headhunterskiej.

KGHM Polska Miedź, będący szóstym producentem miedzi i drugim srebra na świecie, zarobił w 2005 r. ok. dwóch mld zł netto. Firma zamierza zainwestować do 2009 r. prawie cztery miliardy zł. Na dywidendę postanowiono przeznaczać do 30 proc. zysku.

Na wyniki KGHM-u, który w 44 proc. należy do Skarbu Państwa, wpłynęła koniunktura na światowym rynku miedzi. Tona tego metalu kosztuje niemal 4,6 tys. dolarów. Analitycy nie wykluczają dalszych wzrostów, które będą uzależnione m.in. od dalszego tempa wzrostu chińskiego PKB. Obecnie Chiny są głównym odbiorcą miedzi na świecie.
– W przypadku KGHM-u osiągane wyniki ekonomiczne uzależnione są od uwarunkowań zewnętrznych – przyznaje Elżbieta Niebisz, przewodnicząca Rady Nadzorczej kombinatu. – Wiodącą rolę odgrywają tu ceny miedzi oraz kursy walut. Natomiast niewątpliwie potrzebne są działania zmierzające do racjonalizacji kosztów. Trzeba pamiętać, że okres dobrej koniunktury nie będzie trwał wiecznie. Najbardziej niepokoi fakt wzrostu jednostkowego kosztu produkcji miedzi. Należy się skoncentrować głównie na tym, by zatrzymać tendencję wzrostową.

Koszt produkcji miedzi elektrolitycznej wzrósł na przestrzeni 2005 roku o 3,8 proc., czyli ok. 270 zł za tonę. Wpływ na to ma m.in. wzrost kosztów pracy.

– Średnia płaca w KGHM wynosi około 6 800 zł brutto – zaznacza Niebisz. – Koszty pracy stanowią 34 proc. wszystkich kosztów. Trzeba więc dążyć do poprawy organizacji pracy, zadbać o zwiększenie wydajności. I tego typu działania są podejmowane. Jednak w przypadku tak dużej firmy już samo wdrożenie określonych procedur musi potrwać. Efekty z pewnością przyjdą, ale nie z dnia na dzień.

Zarząd KGHM-u zakłada, że dojdzie do pogorszenia koniunktury na rynku miedzi. Pod uwagę brany jest scenariusz spadku średniorocznej ceny miedzi w 2006 roku do 2,65 tys. dol. za tonę, natomiast w roku 2007 do 2,2 tys. dol. za tonę. Władze spółki zakładają, że cena z przyszłego roku utrzyma się jeszcze przez kolejne dwa lata. W KGHM-ie zakłada się utrzymanie rocznej produkcji miedzi elektrolitycznej na poziomie 553 tys. ton. Dzięki planowanym inwestycjom jednostkowy koszt produkcji miedzi miałby się obniżyć na przestrzeni lat 2007- 2009 o 500 zł na tonie.

Do 2009 r. na inwestycje ma zostać przeznaczona kwota 3,95 mld zł. Najważniejsze z nich to m.in. modernizacja pirometalurgii, realizacja hydrotransportu koncentratu oraz przygotowanie wydobycia złóż Głogowa Głębokiego Przemysłowego. Kolejną inwestycją jest budowa elektrociepłowni, która ma zwiększyć produkcję energii elektrycznej w kombinacie z 15 do 85 proc. zapotrzebowania KGHM.

– Jeżeli chodzi o budowę elektrociepłowni, to należy jeszcze wnikliwie przeanalizować, ile spółka na tej inwestycji zyska – zaznacza Elżbieta Niebisz. Jej zdaniem w ostatnim czasie większych błędów w zarządzaniu spółką trudno się doszukać. Choćby z tego względu, że warunki makroekonomiczne (czytaj wysokie ceny miedzi) nie wymuszały podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP