Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Klastry lotnicze walczą o zamówienia dla wojska

Autor: Katarzyna Walterska
09-08-2015 09:46
Klastry lotnicze walczą o zamówienia dla wojska

foto: Jakub Halun, Piotr Gajek

Wynik przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii zantagonizował Łódzkie i Podkarpacie. Biznesmeni, związkowcy i samorządowcy bronią swoich argumentów. Kto ma rację?

Minister obrony narodowe j Tomasz Siemoniak, na blogu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: "W XIX wieku Łódź i okolice, za sprawą przemysłu włókienniczego i powieści Władysława Reymonta, zyskała miano «ziemi obiecanej». W XXI wieku, za sprawą przemysłu lotniczego, może zostać ochrzczona mianem «wyżyny lotniczej».
Z takiego literackiego porównania wicepremier skorzystał, pisząc o powołaniu Wyżyny Lotniczej - na fundamencie naukowo-technologicznego potencjału Łódzkiego, Dęblina i Ziemi Radomskiej, które to - uważa polityk - "tak jak kiedyś «lotnicza dolina» - zasługują na to, by dostać swoją szansę" (pisownia oryginalna).

Gwoli sprawiedliwości przypomnijmy, że u zarania sukcesu Doliny Lotniczej stała nie konkretna decyzja biznesowo-militarno-polityczna, lecz oddolna inicjatywa grupy niezwykle przedsiębiorczych ludzi - pasjonatów lotnictwa i dobrych menedżerów - którzy przez zaciśnienie współpracy i działalność w klastrze chcieli dać zatrudnienie, mnożyć przychody, zyskać na świecie renomę dla swych firm i regionu.

Podkarpackim kursem

Historia Doliny Lotniczej sięga 2003 r. W woj. podkarpackim - znanym z przemysłu lotniczego i szkolenia pilotów - powstało wtedy Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza" (Rzeszów, Mielec, Sędziszów Małopolski, Krosno, ale też Bielsko-Biała i Świdnik z woj. lubelskiego). Dziś ten największy w Polsce klaster skupia 90 proc. naszej produkcji lotniczej. Około 130 firm, w tym PZL Świdnik i PZL Mielec, zatrudnia ponad 23 tys. pracowników.

Dolina Lotnicza miała być szansą na rozwój w południowo-wschodniej Polsce nowoczesnych gałęzi gospodarki. Cel spełniła. I nie spoczywa na laurach...

W licznych raportach i opracowaniach odnajdziemy pochlebne podsumowania działalności i opinie dotyczące tego lotniczego klastra. Przytoczmy fragment z książki Paula A. Laudicina, prezesa, dyrektora generalnego w A.T. Kearney - "Beating the Global Odds: Successful Decision-making in a Confused and Troubled World" ("Pokonując przeciwności świata: prawidłowe podejmowanie decyzji w problematycznym świecie"): "Podczas gdy fakt odkrycia w Polsce rezerw gazu łupkowego odbił się szerokim echem, niezbyt często wspomina się o rozkwicie mniej znanych technologii wytwarzanych na terenie Doliny Lotniczej, zlokalizowanej w Rzeszowie i wokół miasta, które jako jedno z pionierów stało się głównym ośrodkiem lotnictwa, mającego początki w latach 30. XX wieku".SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP