Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Klucz do integracji

Autor: Jarek Dmowski, Stephan Lehrke
28-05-2012 00:00
Klucz do integracji
Główne elementy europejskiej infrastruktury przesyłowej sektora energetyczno-paliwowego

Rozwój infrastruktury paliwowo-energetycznej to praktyczny wymiar europejskiej integracji. W tej dziedzinie wspólny wysiłek finansowy i inwestycyjny ma przynieść wymierne korzyści wszystkim zaangażowanym.

W Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem nowej perspektywy finansowej na lata 2014-20. Jednym z jej priorytetów będzie dalsze, wielowymiarowe umacnianie wspólnego europejskiego rynku, czyli idei, która legła u podstaw integracji.
Unijni politycy mają pełną świadomość, że tym, czego Europa potrzebuje, jest zacieśnianie współpracy w dziedzinie energetyki na wszystkich płaszczyznach - zarówno w obszarze energii elektrycznej, jak i gazu oraz paliw płynnych.

Dostęp do bezpiecznego, zintegrowanego i konkurencyjnego rynku energii jest jednym z podstawowych warunków stabilnego rozwoju europejskiej gospodarki, ale na razie rozwój tego rynku powstrzymuje niedostateczna przepustowość połączeń transgranicznych.

W przypadku przesyłu energii elektrycznej mówi się wręcz o istnieniu "izolowanych wysp" (w tej grupie znajdują się m.in. republiki bałtyckie), które nie posiadają żadnych połączeń z krajami ościennymi. Komisja Europejska szacuje, że tylko rozwój sieci energii elektrycznej i gazu do 2020 r. będzie wymagał nakładów inwestycyjnych rzędu 200 mld euro.

Głównym ośrodkiem, z którego finansowane są inwestycje w rozwój europejskiej infrastruktury, jest fundusz Connecting Europe Facility czyli Fundusz "Łączymy Europę". Państwa Unii Europejskiej powołały go w 2011 r. w nadziei, że ukierunkowane inwestycje infrastrukturalne spowodują powstanie nowych miejsc pracy i w długiej perspektywie zwiększą konkurencyjność gospodarki europejskiej.

Założono wówczas, że spośród 50 mld euro, którymi fundusz dysponuje do 2020 r., 9 mld euro zostanie przeznaczone na projekty infrastrukturalne w obszarze energetyki.

Pozostała część pieniędzy ma zostać wykorzystana na projekty transportowe i telekomunikacyjne.

Warto się włączyć

Dla Polski udział w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej jest ogromną szansą, by stać się jednym z integralnych elementów wspólnego europejskiego rynku energii. Wsparcie finansowe dostępne z funduszu "Łączymy Europę" może pełnić funkcję dźwigni umożliwiającej pozyskanie środków prywatnych i publicznych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Główne elementy europejskiej infrastruktury przesyłowej sektora energetyczno-paliwowego  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP