Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kogo obchodzą emisje CO2?

Autor: Dariusz Ciepiela
22-01-2009 00:00 |  aktualizacja: 22-01-2009 10:33
Kogo obchodzą emisje CO2?
Spotkanie w Poznaniu niektórych rozczarowało, ale czy oczekiwanie przełomu było uzasadnione? Samo ograniczenie tempa wzrostu emisji gazów cieplarnianych w skali globu jest w świetle liczb i prognoz zadaniem trudniejszym niż to się wydaje wielu ekologom i politykom.  Źródła emisji CO<sub>2</sub> na świecie Planowany rozwój energetyki węglowej w Chinach i Indiach Emisja CO<sub>2</sub> w wybranych krajach świata (w tonach na głowę mieszkańca)

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbyła się w grudniu 2008 r. w Poznaniu, nie przyniosła spektakularnych rozstrzygnięć. Trudno było oczekiwać, że większość państw zgodzi się na ograniczenie emisji CO2, skoro we własnym interesie będą musiały emisje zwiększać.

Profesor Maciej Nowicki, minister środowiska, przekonuje, że do sukcesów poznańskiego szczytu należy znaczne zbliżenie stanowisk krajów odnośnie nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu. Sukcesem jest także uruchomienie Funduszu Adaptacyjnego, który został powołany, aby wspierać działania krajów rozwijających się - stron Protokołu z Kioto - na rzecz dostosowania do zmian klimatu. Pieniądze będą łatwiej dostępne z pominięciem dotychczasowych barier utrudniających realizację projektów. Dzięki temu już w roku 2009 państwa najbardziej zagrożone dramatycznymi skutkami zmian klimatu zaczną realizować pierwsze projekty adaptacyjne.
W Poznaniu przyjęto "Poznańską strategię transferu technologii". Zakłada ona, że strategia GEF (Global Enviromental Facility - międzynarodowa instytucja finansująca projekty środowiskowe) ma za zadanie zwiększać efektywność transferu technologii przez dobre rozpoznanie potrzeb krajów rozwijających się w tym zakresie. Ma się to odbywać m.in. poprzez ścisłą współpracę z wdrażającymi agencjami.

Na konferencji w Poznaniu Norwegia ogłosiła, że do roku 2020 zredukuje swoją emisję CO2 o 30 proc. Tuż po poznańskim szczycie Australia zadeklarowała ogłoszenie swoich celów redukcyjnych. Senator John Kerry w Poznaniu w imieniu prezydenta elekta zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą liderem w walce z globalnym ociepleniem i przedstawił plan działań zmierzających do ograniczenia emisji CO2 o 80 proc. do roku 2050.

Organizacje ekologiczne i część zachodnioeuropejskich mediów uznały jednak spotkanie w Poznaniu za porażkę, ponieważ nie udało się wypracować bardziej konkretnych decyzji wpływających na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Analizując na chłodno poznański szczyt, z góry można było założyć, że nie przyniesie on spodziewanych przez ekologów skutków. Liczby są nieubłagane...

Wzrosty zamiast spadku

Kilka tygodni przed rozpoczęciem konferencji w Poznaniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przedstawiła swój doroczny raport World Energy Outlook 2008 (WEO 2008), w którym rozważa rożne scenariusze rozwoju światowego sektora energetycznego. Z raportu wynika, że do roku 2030 światowa emisja CO2 może wzrosnąć o 45 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP