Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koks w zgodzie ze środowiskiem

Autor:
20-11-2000 00:00

Zakłady Koksownicze "Zdzieszowice” są zakładem wyróżniającym się w branży koksowniczej zarówno wielkością produkcji, jak i charakterystyką stosowanych technologii i urządzeń. Stosowane rozwiązania techniczne i technologiczne odzwierciedlają tendencje rozwojowe przemysłu koksowniczego na świecie.

Zakłady posiadają unormowaną sytuację prawną z tytułu korzystania ze środowiska oraz dotrzymują wymaganych norm. Z tego powodu wnoszą jedynie stosowne opłaty i nie są obciążane karami. Koszty korzystania ze środowiska przez ZK "Zdzieszowice" Sp. z o.o. (w przeliczeniu na tonę produkowanego koksu) należą obecnie do najniższych w koksownictwie krajowym.
Działania Zakładów Koksowniczych w ramach ochrony środowiska obejmują dwie grupy zagadnień:
– dostarczanie na rynek i promocja paliw ekologicznych w postaci gazu koksowniczego i koksu przemysłowo - opałowego,
– realizacja programu ochrony środowiska w zakresie zmniejszania emisyjności i zakresu korzystania ze środowiska w procesach technologiczno-energetycznych.
Realizując od wielu lat program ochrony środowiska Zakłady znacznie ograniczyły ilość emitowanych zanieczyszczeń i pobór wód. Jest to efekt zrealizowanych w ostatnich latach wielu inwestycji proekologicznych.
Do najważniejszych przedsięwzięć proekologicznych zrealizowanych w Zakładach w latach 90 należą:
– modernizacja elektrociepłowni,
– rozbudowa i modernizacja Biologicznej Oczyszczalni Ścieków.
Modernizacja kotłów zakładowej elektrociepłowni pozwoliła na zmianę rodzaju paliwa i zastąpienie węgla oczyszczonym gazem koksowniczym.
Uzyskano efekt ekologiczny w postaci znacznego ograniczenia emisji pyłu i dwutlenku siarki oraz wyeliminowano konieczność uciążliwego dla środowiska spalania nadmiaru gazu w pochodniach.
Wyniki systematycznie prowadzonych pomiarów wpływu emisji na stan zanieczyszczenia powietrza oraz monitoring wskazują na znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń. Zakres pomiarów obejmuje zanieczyszczenia "powszechne” w Polsce takie jak opad pyłu, pył zawieszony, dwutlenek siarki i tlenki azotu oraz zanieczyszczenia charakterystyczne dla procesu koksowania węgla.
Wielkość łącznej emisji zanieczyszczeń w 1989 roku (średnio kwartalnie) wyniosła 12845 t, natomiast w I kwartale bieżącego roku wyniosła 1680 t.
Spółka ZK "Zdzieszowice" prowadzi racjonalną gospodarkę wodą, co wyraża się m.in. stosowaniem powszechnie zamkniętych cyrkulacyjnych obiegów chłodniczych. Odnotowano zmniejszenie o 40% poboru wody głębinowej oraz zmniejszenie o 30% poboru wody powierzchniowej w porównaniu do 1989r. Istnieje możliwość dalszej obniżki poboru wody głębinowej na cele energetyczne poprzez intensyfikację odbioru i uzdatniania kondensatu parowego. Ocenia się, że oszczędność ta wynosi do 30 m3/h , co stanowi 9% poboru w I kw. br.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP