Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konsolidacja chemii pod obcą flagą

Autor: Dariusz Malinowski
15-07-2009 00:00 |  aktualizacja: 24-07-2009 10:03
Konsolidacja chemii pod obcą flagą

Jest 2015 rok. Polski koncern chemiczny PolChem, utworzony z połączenia ZAK-u, ZAT-u i Ciechu, dokonuje spektakularnej akwizycji w Niemczech i za kilka miliardów euro kupuje jedną z tamtejszych dużych firm chemicznych. Być może ten futurystyczny scenariusz się spełni, tyle że właścicielem koncernu nie będzie już Skarb Państwa, tylko prywatny, najpewniej zagraniczny inwestor.

Obecnie sytuacja jest jasna. Skarb Państwa kontroluje wszystkie spółki wielkiej syntezy chemicznej. I nawet jeśli część z nich jest notowana na giełdzie, to i tak decydujący głos mają urzędnicy z budynku na rogu ulic Kruczej i Wspólnej.
Wydaje się, że rząd zmienił plany wobec tych spółek. Oznak nowej taktyki było kilka. Bez wątpienia najważniejszą była rezygnacja z wprowadzenia na giełdę zakładów chemicznych ZAK. Kędzierzyńska firma miała zadebiutować na parkiecie w czerwcu. Jednak rząd się z tych planów wycofał, mimo że spółka, w związku z planem debiutu na GPW, poniosła już wydatki. Oficjalnie powodem była gorsza koniunktura giełdowa.

- Wszystko wskazuje, że musimy się jeszcze wstrzymać. Zabiegi związane z IPO (z ang. Initial Public Offering - pierwsza oferta publiczna) pokazały, że wstrzemięźliwość jest w kwestii debiutu ZAK-u wskazana - uważa wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

O co chodzi, dokładnie wyjaśnia prezes ZAK-u Krzysztof Jałosiński.

- W tej chwili pierwszeństwo ma prywatyzacja trzech firm chemicznych (ZAK-u, ZAT-u i Ciechu - przyp. aut.) i w tym kontekście uznano, że emisja akcji ZAK-u mogłaby opóźnić tę transakcję - mówi Jałosiński.

Prezes ocenia, że koszt przygotowania emisji akcji przez ZAK wyniósł kilka milionów złotych, ale podkreśla, że czasem tego typu koszty warto ponieść dla wyższego celu, jakim w tym przypadku byłby sukces prywatyzacji całej grupy firm chemicznych.

- We wrześniu powinno się okazać, czy sprzedaż trzech firm się powiodła. Jeśli tak, to nie sądzę, żeby doszło do emisji akcji ZAK-u. Choć oczywiście nie da się tego wykluczyć, będzie to już jednak w gestii nowego właściciela - dodaje prezes Jałosiński.

Nadchodzą inwestorzy

Nowa koncepcja rządowa to sprzedaż całości pakietów Zakładów Azotowych Tarnów, Ciechu i kędzierzyńskiego ZAK-u, będących jeszcze pod kontrolą Skarbu Państwa, inwestorowi zagranicznemu. Do niedawna wydawało się to mrzonką. Powód był prosty - branża chemiczna uznawana była za przestarzałą i potrzebującą inwestycji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP