Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konstrukcje możliwości rozwoju rynku

Autor: Urszula Garbarz
10-09-2001 00:00

Branża producentów stalowych elementów konstrukcyjnych charakteryzowała się w ostatnich latach niską rentownością obrotu, a w pewnych okresach notowała nawet wartości ujemne. Produkcja sprzedana przemysłu w 2000 roku była wyższa o 7,1% niż rok wcześniej, ale tempo wzrostu malało (od 10,7% w I kwartale do 2,5% w IV kwartale).

Zdolność gospodarki do inwestowania zmniejszyła się. Osłabienie dynamiki gospodarczej wpłynęło na pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Pogłębił się obserwowany od 1998 r., spadek inwestowania. W przemyśle inwestowano mniej niż w 1999 roku. Największe załamanie inwestycji miało miejsce w dziedzinach nierentownych, zadłużonych lub o pogarszającej się koniunkturze rynkowej. Malejący popyt inwestycyjny determinował produkcję budowlaną, która po raz pierwszy w dekadzie lat 90. była w 2000 r. o 2% niższa niż rok temu. Mimo ogólnego pogorszenia sytuacji w budownictwie odnotowano wzrost w budownictwie mieszkaniowym.
Po trzech miesiącach 2001 roku produkcja sprzedana przemysłu była o 4,1% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W niektórych działach jednak produkcja sprzedana obniżyła się, m.in. w produkcji metali o 9,3%. Produkcja wyrobów z metali była wyższa niż przed rokiem o 17%. Po trzech miesiącach bieżącego roku produkcja budowlano-montażowa była niższa o 8,6%, na co miało wpływ obniżenie robót inwestycyjnych. W okresie styczeń – marzec oddano do użytku około 25,7 tys. mieszkań, tj. o 43% więcej niż przed rokiem. Ceny produkcji przemysłowej spadły o 0,1% wobec wzrostu o 0,5% przed rokiem, a ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 0,4% (wobec 0,7% przed rokiem).
Rozwoj budownictwa szansą dla konstrukcji stalowych
Branża producentów wyrobów z metali (bez maszyn i urządzeń) charakteryzowała się w ostatnich latach niską rentownością obrotu. W tym sektorze produkcji widoczne są jednak silne przeobrażenia, które mogą mieć wpływ na poprawę jego sytuacji finansowej. Produkcja metalowych elementów konstrukcyjnych ma ścisły związek z sytuacją budownictwa. W latach 1994–1998 nastąpiło ożywienie w działalności inwestycyjnej – roczne tempo inwestycji wynosiło 15–20%. Dobra koniunktura na rynku budowlanym wywołała zainteresowanie inwestorów zagranicznych sektorem budownictwa i przemysłem materiałów budowlanych.
Lata 90. należy ocenić, pomimo wahań w wielkości produkcji, jako dekadę korzystną dla budownictwa. Średnioroczny wzrost produkcji budowlanej w cenach stałych wynosił ponad 8%, a wolumen robót budowlanych zwiększył się prawie dwukrotnie. Jednak od roku 1999 obserwuje się narastanie problemów produkcji budowlano-montażowej. Związane jest to z malejącym tempem inwestycji, pogarszającą się sytuacją finansową przedsiębiorstw, rosnącym deficytem w handlu zagranicznym, pogłębiającymi się trudnościami na rynku pracy, tempem inflacji. Załamanie budownictwa pociągnęło za sobą zmniejszenie zapotrzebowania na wyroby konstrukcyjne. Obok tych niekorzystnych dla budownictwa zjawisk wystąpiły też tendencje pozytywne.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP