PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konstrukcje stalowe odporne na kryzys

Autor: Renata Dudała
25-11-2009 00:00 |  aktualizacja: 25-11-2009 10:08
Konstrukcje stalowe odporne na kryzys
<B>ANDRZEJ CIEPIELA<BR>
DYREKTOR POLSKIEJ UNII DYSTRYBUTORÓW STALI<BR><BR>

Dobry rynek bez ochrony</b><br><br>

W porównaniu z innymi sektorami, na przykład hutnictwa, branża konstrukcji stalowych nie odczuła tak bardzo skutków kryzysu. Firmy mają pełny portfel zamówień, inwestują. Perspektywy branży nie są zatem najgorsze - powoli ruszają zapowiadane wielkie inwestycje infrastrukturalne. Ważne, że ceny wracają do normy. Nie ma już gwałtownych spadków czy wzrostów. Problemem do niedawna były niskie marże, do czego doprowadziła ostra konkurencja między producentami, ale i ten problem mamy za sobą. Niemałe obawy budzi coraz większa ekspansja firm chińskich na naszym rynku. Nie wiem, czy dobrym rozwiązaniem jest angażowanie chińskich konsorcjów do realizacji dużych projektów infrastrukturalnych. Nie wiadomo, czy Chińczycy będą wykorzystywać naszą stal, czy też skorzystają z własnego potencjału. Rządy krajów UE chronią własne rynki, u nas robi się na odwrót.
<B>TOMASZ MILAS<BR>
PREZES ZARZĄDU TM STEEL<BR><BR>

Czas na budowlankę<br><br></b>

Z punktu widzenia naszej firmy, trzeci kwartał był raczej słaby, jeśli chodzi o sprzedaż konstrukcji stalowych. Lipiec i sierpień były najgorszymi miesiącami. Ostatnio widać poprawę. Mamy coraz więcej zamówień. Należący do TM Steel Zakład Konstrukcji Stalowych specjalizuje się w produkcji urządzeń dla przemysłu oraz remontach. Do tej pory nie wykonywaliśmy konstrukcji budowlanych, jednak w związku z realizacją dwóch kontraktów podjęliśmy produkcję tego typu konstrukcji. Obserwujemy też coraz większe zapotrzebowanie na oferowane przez naszą firmę kosze i wyroby z drutu. <B>ROBERT WOJDYNA<BR>
PREZES ZARZĄDU KONSORCJUM STALI SA<BR><BR>

Obiecująca infrastruktura<br><br></b>

Rynek konstrukcji stalowych ma bardzo dobre perspektywy. Myślę, że nawet lepsze niż rynek dystrybucji wyrobów stalowych. Budownictwo infrastrukturalne ma szanse na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu w najbliższych latach. Dlatego też zamierzamy uczestniczyć w realizacji projektów infrastrukturalnych i staramy się o kontrakty. Obecnie uczestniczymy w przetargach związanych z inwestycjami kolejowymi, dostarczamy też konstrukcje na budowę barier drogowych. Chcemy sprzedawać więcej produktów wysoko przetworzonych. Stawiamy też na rozwój posiadanych centrów serwisowych. Stąd też nasza decyzja o zakupie firmy Polcynk, zajmującej się produkcją konstrukcji stalowych. Kupujemy nowe maszyny i urządzenia. Zakupiliśmy m.in. nowoczesną linię do cięcia blach. Planujemy też unowocześnienie parku maszynowego, w tym zbrojarni. W tym roku na modernizację wydamy od 3 do 5 mln złotych. - Wprawdzie rentowność jest nieco mniejsza na skutek drożejących surowców i tym samym wyrobów stalowych, generalnie jednak nie jest źle - ocenia Konrad Jaskóła, prezes zarządu spółki Polimex-Mostostal SA.

Skutki spowolnienia gospodarczego dotknęły sektor konstrukcji stalowych tylko w niewielkim stopniu, a firmy całkiem nieźle radzą sobie z niełatwą sytuacją rynkową. Postawiły na eksport oraz inwestycje w nowe linie produkcyjne i park maszynowy.

Z informacji, jakie docierają do Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych (PIKS), wynika, że skutki kryzysu nie były szczególnie dotkliwe dla sektora konstrukcji stalowych - mówi Mirosław Tabaczkiewicz, dyrektor biura Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. - Oczywiście dużym firmom było łatwiej, ale i mniejsze dały sobie radę.
Zdaniem Konrada Jaskóły, prezesa zarządu spółki Polimex-Mostostal SA, nie należy mówić o kryzysie na rynku, raczej o spowolnieniu gospodarki. Mniejsze fir-my w większym stopniu odczuły skutki tego spowolnienia, duże poradziły sobie lepiej.

- Mamy ugruntowaną i mocną pozycję, w związku z czym nie odczuliśmy skutków pogorszenia sytuacji na rynku - zapewnia Jaskóła. - Pracujemy z wykorzystaniem pełnych zdolności produkcyjnych. Nie mamy problemów z produkcją i sprzedażą. Wprawdzie rentowność jest nieco mniejsza na skutek drożejących surowców i tym samym wyrobów stalowych, generalnie jednak nie jest źle.

Na brak zamówień nie narzeka też Mostostal Słupca SA. Spółka jest zaangażowana w budowę autostrady na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko. Buduje ponadto most w Małkini (na Bugu) i Koninie (na Warcie) oraz most kolejowy w Modlinie. Uczestniczy też w budowie mostów na trasie A1 na odcinku Pyrzowice-Piekary. Realizuje również inwestycję związaną z Euro 2012. Jest to budowa stadionu Lecha w Poznaniu. Ponadto w ramach kontraktu eksportowego buduje dwa mosty w Niemczech.

- Na 2010 rok mamy zamówienia na 9 tys. ton konstrukcji stalowych - mówi Wojciech Kantarowski, kierownik biura marketingu w Mostostalu Słupca. - Nie mamy powodów do narzekań.

Polska od lat jest znaczącym eksporterem konstrukcji stalowych. Ich największym odbiorcą pozostają kraje Unii Europejskiej, głównie Niemcy. Tylko na rynek niemiecki polskie firmy dostarczają ponad 50 proc. całego eksportu konstrukcji. Eksport w większości obejmuje nieprzetworzone elementy konstrukcji, gotowe do montażu. Część eksportu stanowią m.in. mosty i ich części, wieże, maszty, stolarka metalowa, konstrukcje dachowe, budynki stalowe prefabrykowane.

Jak dodaje Tabaczkiewicz, w ostatnich latach odnotowano znaczący wzrost inwestycji w wielu zakładach. Firmy inwestują w nowe linie produkcyjne i park maszynowy.

- Mimo spowolnienia gospodarki, nie zaniechaliśmy inwestycji - potwierdza Jaskóła. - Już wkrótce uruchamiamy nowy zakład produkcyjny w Siedlcach o powierzchni 35 tys. mkw. i o możliwościach produkcyjnych ponad 2000 ton miesięcznie.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP