Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kontrakty publiczne czy prywatne - o co walczy branża IT?

Autor: Jarosław Maślanek
20-10-2010 00:00
Kontrakty publiczne czy prywatne - o co walczy branża IT?
<b>Patrycja Ptaszek - Strączyńska<br>
Macrologic<br><br>

Proste rozwiązania</b><br><br>

Popularnością w sektorze publicznym cieszą się rozwiązania wspierające obiegi informacji implementowane w bardzo wielu obszarach. Są to zarówno rozwiązania z zakresu obiegu dokumentów księgowych, biura podawcze, rozwiązania workflow czy elektroniczne archiwa. Brak digitalizacji procesów administracyjnych w urzędach jest podstawową słabością ich działania. Niestety, urzędy digitalizują wybiórczo poszczególne obszary lub wdrażają dość proste rozwiązania w porównaniu z analogicznymi wdrożeniami stosowanymi w sektorze komercyjnym.

Sektor biznesowy zamroził wiele inwestycji i skupił się na niezbędnych wydatkach związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Branża IT ma dylemat, czy współpracować z prywatnymi podmiotami, czy też intensywniej zabiegać o kontrakty publiczne.

Kontrakty publiczne, między innymi z racji czasu ich trwania oraz skali, były i nadal są dobrym zabezpieczeniem dla wszystkich firm z branży IT działających na rynku publicznym. Grzegorz Jędryka, partner w Infovide-Matrix, zwraca uwagę, że na stabilność tego typu umów wpływa m.in. ich współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Przynależność do Unii powoduje też, że pracownicy administracji publicznej przykładają dużą wagę do realizacji rozpoczętych kontraktów i projektów.
Według Jędryki, poprawie uległo także środowisko prowadzenia projektów i pozyskiwania zleceń.

Przedstawiciel Infovide-Matrix radzi jednak nie zapominać o sektorze biznesowym, który w okresie stagnacji nie zaprzestaje swojej działalności i nadal potrzebuje infrastruktury i rozwiązań IT. Owszem, spowolnienie gospodarcze doprowadziło do sytuacji, w której firmy ostrożniej podejmują decyzje o nowych wdrożeniach. Jednak jeżeli dostawca oferuje konkurencyjne rozwiązania, posiada rozległą wiedzę branżową, a do tego jest skuteczny w pozyskiwaniu kontraktów oraz realizacji projektu, to nawet w okresie gorszej koniunktury będzie potrafił skutecznie działać zarówno w sektorze publicznym, jak i biznesowym.

Gra na dwóch instrumentach

Na trudności w ustaleniu priorytetów inwestycyjnych między sektorem prywatnym a publicznym w okresie kryzysu zwraca uwagę również Adam Jonczyk, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Marketplanet.

Niektóre sektory rynku są bardziej zaawansowane informatycznie bez względu na formę własności, jak np. bankowy, inne przygotowują się dopiero do wprowadzenia zmian. Priorytety firm doradczych są ustalane przez potrzeby i oczekiwania klientów bez względu na rodzaj przetargu (publiczny czy komercyjny).

Paweł Prokop, członek zarządu, dyrektor sektora "Administracja Publiczna, Utilities i Samorządy" w firmie Comarch, przestrzega, by nie przywiązywać się do opinii, że w okresach trudnej czy niepewnej sytuacji gospodarczej sektor publiczny jest bezpieczniejszy do realizacji celów biznesowych.

- W praktyce dla dużej firmy IT najważniejsze jest uzyskanie niezbędnej dla skutecznego działania dywersyfikacji ryzyka - wyjaśnia nasz rozmówca. - Cykle koniunkturalne w segmencie biznesowym i publicznym bardzo często pozostają do siebie w pewnym przesunięciu czasowym, dlatego właśnie równoczesne działania w obu tych segmentach dają większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
<b>Patrycja Ptaszek - Strączyńska<br>
Macrologic<br><br>

Proste rozwiązania</b><br><br>

Popularnością w sektorze publicznym cieszą się rozwiązania wspierające obiegi informacji implementowane w bardzo wielu obszarach. Są to zarówno rozwiązania z zakresu obiegu dokumentów księgowych, biura podawcze, rozwiązania workflow czy elektroniczne archiwa. Brak digitalizacji procesów administracyjnych w urzędach jest podstawową słabością ich działania. Niestety, urzędy digitalizują wybiórczo poszczególne obszary lub wdrażają dość proste rozwiązania w porównaniu z analogicznymi wdrożeniami stosowanymi w sektorze komercyjnym.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP