PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnie z własnymi elektrowniami

Autor: Dariusz Ciepiela
27-12-2015 10:11 |  aktualizacja: 27-12-2015 10:30
Kopalnie z własnymi elektrowniami

Gorsze sortymenty węgla, muły i metan mogą być przez kopalnie wykorzystywane jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i ciepła

Fot. PTWP
- Metan uwolniony do atmosfery jest gazem cieplarnianym mającym bardzo znaczący wpływ na klimat, wielokrotnie większy od CO2. Eliminacja emisji metanu do atmosfery ma więc niebagatelny wpływ na efekt cieplarniany - ocenia Daniel Borsucki.

Spółki węglowe mają, budują lub rozważają budowę własnych źródeł energii. Korzyść jest podwójna: samowystarczalność lub oszczędności przy zakupach mocy oraz zagospodarowanie kłopotliwych odpadów.

Kopalnie w Polsce wraz z węglem dobrej jakości wydobywają także węgiel jakości słabej, na który trudno znaleźć nabywców; ponadto borykają się z zagospodarowaniem mułów węglowych. W wielu kopalniach produktem ubocznym wydobycia węgla jest metan. Gorsze sortymenty węgla, muły i metan mogą być przez kopalnie wykorzystywane jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i ciepła. To jedna z dróg do podniesienia wskaźników efektywności całego górniczego biznesu.
Jastrzębski lider

Jastrzębska Spółka Węglowa wraz ze spółkami z grupy kapitałowej stała się w ostatnich latach krajowym energetycznym liderem sektora węglowego.

- W ostatnich latach położyliśmy duży nacisk na rozwój energetyki w naszej grupie. Dzięki takiej strategii Jastrzębska Spółka Węglowa dysponuje już źródłami o łącznej mocy 242 MWe, które są oparte na gazie koksowniczym i metanie, a więc produktach ubocznych naszej działalnoś-ci. Korzysta na tym środowisko naturalne i oczywiście my, bo wytworzoną w ten sposób energię zużywamy na potrzeby naszych kopalni i koksowni, a w ciepło zaopatrujemy także pobliskie miasta - mówi Tomasz Gawlik, zastępca prezesa JSW ds. strategii.

Około 200 MWe dostarczają bloki energetyczne, 42 MWe silniki gazowe wykorzystujące gaz pochodzący z odmetanowania kopalń. Potrzeby całej grupy szacowane są obecnie na 245 MWe, tak więc po uruchomieniu w lipcu 2015 r. bloku w Koksowni Przyjaźń JSW może mówić o energetycznej samowystarczalności.

Najnowsza inwestycja energetyczna grupy JSW, czyli blok w Koksowni Przyjaźń, wytwarza wyłącznie energię elektryczną (bez ciepła użytkowego). Paliwem jest gaz, będący produktem ubocznym przy produkcji koksu. Rocznie nowy blok będzie zużywał do 350 mln metrów sześciennych gazu koksowniczego dostarczanego przez zakładową sieć.

Łączna moc elektrociepłowni w Koksowni Przyjaźń wynosi 110 MWe, co w 100 proc. zabezpiecza potrzeby JSW Koks na ciepło użytkowe i energię elektryczną. W EC Koksowni Przyjaźń działa Jednostka Kogeneracji o mocy 39 MWe, dla której paliwem jest gaz koksowniczy i gaz z Instalacji Suchego Chłodzenia Koksu oraz energia odzyskiwana z chłodzenia koksu.

KOMENTARZE (10)

- Metan uwolniony do atmosfery jest gazem cieplarnianym mającym bardzo znaczący wpływ na klimat, wielokrotnie większy od CO2. Eliminacja emisji metanu do atmosfery ma więc niebagatelny wpływ na efekt cieplarniany - ocenia Daniel Borsucki.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP