PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kotły fluidalne

Autor: Przemysław Marcisz
28-03-2008 00:00 |  aktualizacja: 28-03-2008 12:35

Fluidyzacja polega na zawieszeniu rozdrobnionego ciała stałego w płynącym do góry strumieniu gazu, czyli na zetknięciu się fazy stałej z fazą gazową.

Fluidalne spalanie węgla zapopielonego jest jedynym bezpośrednim sposobem jego spalania, które może być wykorzystywane dla wytwarzania gazów wysokotemperaturowych dla turbiny gazowej. Wynika to z niskiej temperatury warstwy fluidyzacyjnej, co minimalizuje wyzwolenie się gazowych składników popiołu szkodliwie działających na łopatki turbiny oraz nadtapianiu ziaren popiołu mogących w rezultacie tego wywołać erozję łopatek.
Pomyślnie wypadły próby ze spalaniem w palenisku fluidyzacyjnym również węgla brunatnego, mułów i przerostów węgla kamiennego, torfu, łupków bitumicznych, pozostałości z przeróbki ropy naftowej, a także odpadów komunalnych.
Wymiana ciepła między warstwą fluidalną a umieszczonymi w niej rurowymi powierzchniami ogrzewalnymi kotła jest także bardzo intensywna, co wpływa na wymiary komory paleniskowej. Do 60% ciepła uzyskanego ze spalania może być przyjęte przez te powierzchnie ogrzewalne. Palenisko fluidyzacyjne pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku siarki do atmosfery przy stosunku molowym Ca/S = 1,5 o 80%, a przy stosunku molowym Ca/S = 2,5 nawet o 95%. Równocześnie emisja tlenków azotu do atmosfery zostaje zmniejszona o 50÷80% w stosunku do paleniska pyłowego.

Podział kotłów fluidalnych. Kotły z cyrkulacyjną warstwą fluidalną (CWF)
Podstawowego podziału kotłów fluidyzacyjnych dokonano ze względu na prędkość przepływającego czynnika w komorze spalania, skład frakcyjny materiału stanowiącego warstwę fluidalną oraz ciśnienia panującego w komorze paleniskowej. Pod tymi względami kotły fluidyzacyjne dzielimy na:
- kotły fluidyzacyjne ze złożem stacjonarnym (pęcherzykowym) – w literaturze anglosaskiej oznaczane jako AFBC (Atmosferic Fluidized Bed Combustion),
- kotły fluidyzacyjne z ciśnieniowym złożem stacjonarnym (pęcherzykowym) – PFCB (Pressurized Fluidized Bed Combustion),
- kotły fluidyzacyjne ze złożem cyrkulacyjnym – CFBC (Circulating Fluidized Bed Combustion),
- kotły fluidyzacyjne z ciśnieniowym złożem cyrkulacyjnym – PCFB (Pressurized Circulating Fluidized Bed Combustion).
Kotły z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym znalazły w ostatnich latach szerokie zastosowanie, szczególnie jako przemysłowe i budowane w elektrociepłowniach. Ich wartość polega na tym, że bez dodatkowego wyposażenia są zdolne spełnić szczególnie wysokie wymagania dotyczące ochrony środowiska. Okazało się również w praktyce, że w paleniskach fluidyzacyjnych może być spalany szeroki zakres paliw, częściowo również szlamy i odpady produkcyjne.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


19 575 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP