Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kręta droga do wolnego rynku gazu

Autor: Dariusz Malinowski
17-09-2012 00:00
Kręta droga do wolnego rynku gazu
<b>Ireneusz Łazor<br />
prezes zarządu TGE SA </b><br /><br />

- Na początku ilości gazu w obrocie nie będą duże. Musimy pamiętać, że struktura rynku gazu w Polsce wygląda tak, że istnieje jeden podmiot dominujący, który ma już zawarte długoterminowe kontrakty. Oczywiście są możliwości pojawienia się nowych graczy, ale na starcie będą oni oferować niewielkie wolumeny. Jestem przekonany, że mimo tego warto uruchomić ten rynek, aby zaoferować nowe możliwości zawierania transakcji. <br /><br />

Co do obliga - jest ono znakiem drogowym wskazującym kierunek rozwoju rynku. Żeby mogło z powodzeniem funkcjonować, cały system giełdowy musi dobrze działać. <br /><br />

Przede wszystkim mam na myśli te czynniki, które gwarantuje giełda - bezpieczeństwo i transparentność przy rozsądnych kosztach zawierania transakcji. Ważne jest znalezienie właściwych relacji pomiędzy tym, co daje obrót giełdowy, a różnymi formami zabezpieczeń rozliczania transakcji.
&#8211; Rynek bez obliga giełdowego nie ruszy w skali zadowalającej, tzn. generującej sygnały cenowe mogące być punktem odniesienia dla innych transakcji &#8211; przyznaje prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. &#8211; Model przejściowy pozwoli otworzyć rynek, przetestować rozwiązania giełdowe czy sprawdzić popyt &#8211; przekonuje Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu PGNiG-u. &#8211; Zadeklarowaliśmy, że jesteśmy w stanie już od IV kwartału dostarczyć na rynek 400 mln m sześc. gazu rocznie.

Za liberalizacją rynku gazu są wszyscy: rząd, najwięksi odbiorcy i główny dostawca. Jednak każdy widzi ten proces nieco inaczej i szuka w nim własnych korzyści.

Po co liberalizować obrót gazem?
Choćby po to, abyśmy mogli w ogóle mówić o rynku. Obecnie mamy praktycznego monopolistę, który dzieli i rządzi - z wszystkimi tego konsekwencjami dla gospodarki i odbiorców.

Pamiętajmy jednak, że dyskusja o "uwolnieniu gazu" na razie dotyczy jedynie odbiorców hurtowych ilości surowca.

PGNiG dostarcza ponad 98 proc. gazu w Polsce. Przy aktualnej strukturze dostaw surowca, wciąż małej liczbie interkonektorów i w wielu miejscach ograniczonych zdolnościach przesyłu, rynek gazu de facto nie istnieje.

- Efektem tego są dziwne ceny surowca i konieczność jego taryfowania.

Warto dodać, że brak rynku odbija się na samym PGNiG-u, który choćby w minionym sezonie grzewczym musiał sprzedawać gaz poniżej kosztów jego pozyskania - uważa menedżer z branży chemicznej.

Odrobina rynku?

Analitycy są zgodni, że liberalizacja rynku gazu będzie korzystna dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Firmy chemiczne, najwięksi odbiorcy na rynku, będą w stanie dywersyfikować dostawy jedynie w szczątkowym stopniu.

- Nie będą miały dużego wyboru.

Polski system przesyłowy nie jest w stanie obsłużyć rynku w taki sposób, by każdy mógł się nasycić zagranicznym gazem. I tak PGNiG pozostanie kluczowym graczem i będzie realizował 70-80 proc. dostaw gazu dla chemii - uważa Paweł Burzyński z DM BZ WBK.

Znaczenia liberalizacji rynku gazu i wyzwań z tym związanych nie ukrywa szefowa potentata, prezes Grażyna Piotrowska-Oliwa.

- Spółka jest już gotowa, by od października tego roku dostarczać na rynek 100 mln m sześc. gazu kwartalnie - śmiało deklaruje pani prezes. - W tej sprawie blisko współpracujemy z prezesem URE. Wszystkie koncepcje są koordynowane i przygotowywane we współpracy z nami. Jak wiadomo, do pierwotnej koncepcji Programu Uwolnienia Gazu (PUG) zgłoszonych zostało bardzo wiele uwag, w wielu miejscach sprzecznych i wykluczających się. Dlatego, wspólnie z prezesem URE, wypracowaliśmy inny, przejściowy model, który będzie zastosowany przed uwolnieniem docelowego poziomu 70 proc. wolumenów trafiających do przesyłu.

"Nowy model" ma pozwolić na otwarcie rynku, przetestowanie rozwiązań giełdowych i sprawdzenie popytu.

Od jego poziomu będzie zależało wywiązanie się PGNiG-u z deklaracji dostarczania na rynek 400 mln m sześc. gazu rocznie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP