PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kryzysowe nauki dla rynku IT

Autor: Jarosław Maślanek
11-10-2010 00:00
Kryzysowe nauki dla rynku IT
<b>Marcin Taranek<br>
prezes zarządu IFS CEE<br><br>
Rynek bez eksperymentów<br><br></b>

Kierunek - środowisko Ważnym aspektem w obecnej dobie jest ochrona środowiska. Firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które chroniąc środowisko, pozwolą im funkcjonować zgodnie z regulacjami prawnymi. Dotyczy to również systemów ERP wspomagających zarządzanie. Na rynku przedsiębiorstw dostrzegamy większe zainteresowanie programowaniem biznesowym z wbudowanymi funkcjami oceny wpływu działalności na środowisko naturalne.
<b>Mariusz Zabielski<br>
prezes zarządu Siemens PLM Software (PL)<br><br>
Kierunek - środowisko</b><br><br>

Rynek bez eksperymentów Wszyscy ostrożniej inwestowali, co odbiło się na wynikach największych polskich spółek IT. Spadek rynku polskiego IT wyniósł ok. 10 proc. Zabrakło dużych kontraktów publicznych, a inwestycje IT zostały wstrzymane przez wiodące sektory, takie jak telekomunikacja, bankowość, energetyka, przemysł. <br><br>

Zmienił się sposób inwestowania firm w IT. Chcą one inwestycję finansować z OPEX (operacyjne środki finansowe), nie z CAPEX (kapitałowe środki finansowe). Sektor IT musi pokazać rzeczywisty zwrot z inwestycji, a dostawcy muszą oferować wraz z rozwiązaniami mechanizmy finansowania inwestycji. <br><br>

Dostawcy IT muszą się nauczyć dzielić ryzykiem powodzenia inwestycji IT u klientów, którzy nie będą się godzili na eksperymenty swoim kosztem.
- Odbiorcy ograniczyli wydatki IT do rzeczy najpotrzebniejszych. Często fundusze na inwestycje zostały zamrożone - zauważa Paweł Piwowar, wiceprezes zarządu, Asseco Poland SA. - Obserwujemy, że część z nich próbuje właśnie teraz nadrobić stracony czas. - W trudniejszym otoczeniu rynkowym przedsiębiorstwa skłaniają się ku tym produktom i dostawcom, którzy są w stanie precyzyjnie zademonstrować, jak dana inwestycja wpłynie na wyniki firmy.

Firmy przemysłowe wybierają te rozwiązania IT, które szybko przekładają się na wymierne oszczędności. Branża skupia się na proponowaniu precyzyjnych narzędzi wspomagających przedsiębiorstwa w kłopotach.

Rynek IT zyskał na przejrzystości. Sektor IT odrobił kryzysową lekcję, przekuwając słabości w zalety. Gospodarcza zawierucha, zamrażająca inwestycje w IT, skłoniła do wyciągnięcia wniosków i przewertowania oferty pod kątem nowych potrzeb przedsiębiorstw.
− Powrotu do nieracjonalnych decyzji podejmowanych w obliczu groźby roku 2000 czy też na fali zachwytu internetem już nie będzie - uważa Paweł Piwowar, wiceprezes zarządu Asseco Poland. − Obecnie liczy się rzemiosło, potencjał realizacyjny i prawdziwa wartość dostarczana klientom, którzy potrafią świetnie określić swoje oczekiwania i na bazie wieloletnich doświadczeń z dostawcami wybrać takiego, który gwarantuje dostarczenie w określonym czasie i za określoną kwotę niezawodnego rozwiązania w istotny sposób przyczyniającego się do wzrostu efektywności procesów biznesowych.

Ciąć i optymalizować

Jak wskazuje nasz rozmówca, racjonalizacja wydatków w przedsiębiorstwach przejawia się również poprzez coraz pełniejsze wykorzystanie systemów ERP zakupionych w latach 90. i na początku XIX w.

- Wówczas rzadko przeprowadzono pełną implementację posiadanych modułów i licencji - zauważa Piwowar. - Kryzys uruchomił proces stuprocentowego wykorzystania funkcjonalności ERP.

Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska, zwraca uwagę, że w okresie spowolnienia gospodarczego największym wyzwaniem dla firm z sektora IT było efektywne funkcjonowanie, pomimo ograniczonych budżetów u klientów.

- Był to również czas niesprzyjający przedłużaniu wygasających kontraktów, które trzeba było renegocjować na nowych warunkach - mówi Czajkowski. Jego zdaniem, zdecydowanie największym wyzwaniem okazały się duże wahania kursu złotego na przełomie 2008 i 2009 roku, które spowodowały, że przez pierwsze sześć miesięcy ub.r. firmy, których budżety są uzależnione od kursów naszej waluty, wstrzymywały inwestycje. Rynek drgnął dopiero w drugiej połowie 2009 roku.

− Zwycięsko wyszły z kryzysu te przedsiębiorstwa z branży, które w nowej sytuacji rynkowej umiały zaproponować klientom rozwiązania pozwalające na możliwie najlepsze wykorzystanie już posiadanej przez nich infrastruktury informatycznej i optymalizację zasobów - wskazuje prezes Hewlett-Packarda.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP