PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kto buduje polskie drogi?

Autor: Jarosław Maślanek
30-07-2007 00:00
Kto buduje polskie drogi?
<b>Małgorzata Akimowicz-Paruszewska</b>, Pol-Aqua
- Niedobór siły roboczej jest dużym problemem na rynku budowlanym. Objawia się on w szczególności, gdy potrzeba pracowników o wąskich specjalizacjach. Mimo to nasza firma nie ma znaczących problemów z zatrudnieniem. Otwarcie polskich granic dla siły roboczej ze wschodu pozwoli zapobiec zagrożeniu, jakim jest emigracja pracowników budowlanych. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jednym ze sposobów na zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników w kraju jest atrakcyjne wynagrodzenie, dlatego staramy się, aby pensje, począwszy od niższej kadry pracowniczej po wykwalifikowanych specjalistów, były konkurencyjne w stosunku do wypłat za granicą.

Przeważnie koncerny zagraniczne, rodzime firmy z udziałem kapitału zagranicznego lub konsorcja krajowych firm z koncernami zagranicznymi. Czy to źle? Nie, skoro zagraniczne firmy robią to taniej, lepiej i szybciej. A co mają powiedzieć polscy budowlańcy? Muszą szukać miejsca na rynku zdominowanym przez zagraniczną konkurencję.

Już nie tylko Niemcy, Austriacy, Hiszpanie czy Portugalczycy budują polskie drogi. Coraz odważniej do przetargów stają przedsiębiorstwa zza wschodniej granicy, np. z Litwy. Rodzime przedsiębiorstwa budowlane coraz ostrzej muszą walczyć o intratne kontrakty infrastrukturalne, przemysłowe czy mieszkaniowe. Rynkowy tort został już dawno podzielony, wiele z największych polskich firm zostało przejętych lub są kontrolowane przez inwestorów zagranicznych, a po wejściu do UE do grona przedsiębiorstw ubiegających się o powierzenie wykonawstwa stają nowi gracze.
Przed rodzimymi firmami obecnymi na rynku budowlanym stoi kilka ścieżek dalszego rozwoju. Mogą starać się tworzyć silne grupy kapitałowe, skupione wokół dominującej firmy-marki. Tę drogę preferuje np. Konrad Jaskóła, skupiający przy Polimexie-Mostostalu spółki z różnych segmentów działalności. Mogą też szukać kapitału na dalszy rozwój na giełdzie, czego najświeższym przykładem jest warszawski JW. Construction; mogą wreszcie starać się o wsparcie silnego inwestora branżowego, z zapleczem koncernowym gwarantującym udział w największych przedsięwzięciach. Wyjściem jest także wąska specjalizacja, dająca szansę na zagospodarowanie niszy rynkowej, gwarantującej zlecenia również za granicą. Rodzime firmy budowlane nie powinny natomiast stać w miejscu i liczyć, że coś kapnie im z budowlanego boomu.

- Aby firma mogła konkurować z przedsiębiorstwami mającymi silne zaplecze koncernów zagranicznych, musi się rozwijać - zgadza się Małgorzata Akimowicz-Paruszewska, dyrektor PR Pol-Aqua. - Polska jest drugim pod względem wielkości rynkiem budowlanym w regionie Europy Środkowo-wschodniej, a branża przeżywa okres ożywienia. To najlepszy czas na rozwój.

Pol-Aqua pozyskała akcjonariusza mniejszościowego, Prokom Investments, zdecydowała się też na utworzenie dwóch nowych oddziałów generalnego wykonawstwa. Jako priorytety wskazuje również dalszy rozwój grupy kapitałowej, realizację inwestycji w zakresie rozbudowy własnego potencjału wykonawczego oraz planowany debiut na GPW.

- Obecnie tworzymy grupę kapitałową z sześcioma spółkami zależnymi: Polnord-Wyroby Betonowe, Weneda, Conex, WPBK, BS-WPBK i Kampol - mówi Małgorzata Akimowicz-Paruszewska. - A dzięki pozyskaniu w ubiegłym roku inwestora strategicznego, podwyższony został nasz kapitał o ponad 90 mln zł. Debiut na GPW umożliwi nam pozyskanie kapitału na wdrażanie nowych projektów.
<b>Małgorzata Akimowicz-Paruszewska</b>, Pol-Aqua
- Niedobór siły roboczej jest dużym problemem na rynku budowlanym. Objawia się on w szczególności, gdy potrzeba pracowników o wąskich specjalizacjach. Mimo to nasza firma nie ma znaczących problemów z zatrudnieniem. Otwarcie polskich granic dla siły roboczej ze wschodu pozwoli zapobiec zagrożeniu, jakim jest emigracja pracowników budowlanych. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jednym ze sposobów na zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników w kraju jest atrakcyjne wynagrodzenie, dlatego staramy się, aby pensje, począwszy od niższej kadry pracowniczej po wykwalifikowanych specjalistów, były konkurencyjne w stosunku do wypłat za granicą.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP