PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kto chce, a kto nie chce wiatraków?

Autor: Dariusz Ciepiela
29-04-2009 00:00 |  aktualizacja: 25-11-2009 23:15
Kto chce, a kto nie chce wiatraków?
Jak zapewnia Stefania Kasprzyk, prezes PSE Operator, działające elektrownie wiatrowe w Polsce nie mają jeszcze istotnego wpływu na pracę Krajowej Sieci Elektroenergetycznej. Jednak wraz ze wzrostem liczby przyłączonych do sieci farm wiatrowych będą rosły wymagania w zakresie prowadzenia ruchu sieci elektroenergetycznej. Energia z wiatru - moce zainstalowane w wybranych krajach Europy

Inwestorzy deklarują chęć wybudowania 60 tys. MW elektrowni wiatrowych - informuje Stefania Kasprzyk, prezes PSE Operator. - To nieprawda, ktoś sobie żartuje z liczb, aby zniechęcić do inwestowania w energetykę wiatrową - ripostuje Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Analizy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) wskazują, że w Polsce energetyka wiatrowa w roku 2008 rozwijała się najszybciej wśród nowych członków Unii Europejskiej. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na 31 grudnia 2008 roku, łączna moc zainstalowana w 227 elektrowniach wiatrowych w Polsce wyniosła 451,09 MW.
Mocno dmuchnęło

- Procentowo wzrost zainstalowanej mocy w elektrowniach wiatrowych był bardzo wysoki, ponieważ podstawa była bardzo niska - tłumaczy Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). - Nastąpiło prawie podwojenie mocy wiatrowych.

W roku 2009 procentowo trudno będzie uzyskać taką dynamikę wzrostu, ponieważ podstawa jest wyższa. Jestem przekonany, że w liczbach bezwzględnych, pomimo przeszkód i barier dla rozwoju energetyki wiatrowej, przyrost nadal będzie znaczący. W roku 2009 powinno zostać oddanych co najmniej 200 MW mocy wiatrowych w Polsce.

Zainteresowanie energetyką wiatrową w Polsce jest ogromne. Według danych na koniec lutego br., spółka PSE Operator uzgodniła na wniosek poszczególnych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej 110 kV na łączną moc przekraczającą 6 000 MW. Dodatkowo Operator określił dla farm wiatrowych warunki przyłączenia do sieci przesyłowej na łączną moc 1850 MW. OSD określili warunki przyłączenia do sieci średnich napięć na łączną moc przekraczającą 2 500 MW.

- Gdybyśmy szczegółowo zsumowali te wielkości, to okazałoby się, że inwestorzy posiadają wydane warunki przyłączenia na moc przekraczającą 10 350 MW. Proces uzgadniania i wydawania warunków przyłączenia cały czas się odbywa. Niemal codziennie wielkości te ulegają zmianie - przekonuje Stefania Kasprzyk, prezes PSE Operator.

Prezes Kasprzyk podkreśla, że zainteresowanie wnioskodawców jest bardzo duże. W celu uzyskania warunków przyłączenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, konieczne jest wykonanie ekspertyzy oceniającej wpływ tej farmy na sieć elektroenergetyczną.

- O założenia do takiej ekspertyzy wystąpili wnioskodawcy, których projekty wynoszą ok. 60 000 MW. Ile z tych projektów będzie realizowanych, okaże się po pewnym czasie. Wielkości te są bardzo duże, oceniamy jednak, że obecne zainteresowanie otrzymaniem warunków przyłączenia kilkakrotnie przewyższa wymagania postawione przed naszym krajem w zakresie udziału zużycia energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii - dodaje Stefania Kasprzyk.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP