PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kto komu przeszkadza w realizacji inwestycji infrastrukturalnych?

Autor: Jarosław Maślanek
25-01-2010 00:00 |  aktualizacja: 12-02-2010 11:50
Kto komu przeszkadza w realizacji inwestycji infrastrukturalnych?
<b>ZDZISŁAW MIĄDOWICZ<br>
PREZES COMPROJEKT ZM, FOJUD HOLDING<br><br>

Wadliwie i za późno</b><br><br>

Obowiązujące przepisy obejmują swoim zakresem wszystkie elementy środowiska, mają jednak szereg wad. Zastrzeżenie budzi możliwość daleko idących swobód interpretacyjnych, co wykorzystywane jest przez urzędników mających podejmować decyzje o kompletności przedłożonej dokumentacji.
<br><br>
Często spotykamy się ze znacznymi różnicami w interpretacji tych samych zapisów ustawowych przez urzędy w rożnych częściach Polski. Problemem są też częste zmiany przepisów, w których następują delegacje do rozporządzeń wykonawczych ukazujących się (lub nie) ze zbyt dużym opóźnieniem.
<b>ARTUR MAJCZAK<br>
DYREKTOR BIURA TEBODIN SAP PROJEKT W KATOWICACH<br><br>

Rygor i brak precyzji</b><br><br>

Przepisy dotyczące wpływu inwestycji na środowisko są rygorystyczne i nieprecyzyjne. A to powoduje często paraliż decyzyjny inwestorów publicznych, którzy obawiają się utraty dofinansowania z Unii Europejskiej. <br><br>

Kolejne nowelizacje Prawa ochrony środowiska wraz z przepisami wykonawczymi często zaprzeczały sobie nawzajem. Najważniejsza jest bowiem jednoznaczna interpretacja obowiązujących przepisów przez wszystkie strony uczestniczące w procesie.
Potencjalna kolizyjność zadań zawartych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-12

Od roku 2005 główną przeszkodą w realizacji inwestycji infrastrukturalnych są przepisy z zakresu ochrony środowiska - utrzymują budowlańcy. Mamy zbyt ograniczone uprawnienia - ripostują zieloni.

Obowiązujące przepisy regulujące wpływ inwestycji infrastrukturalnych na środowisko nie wydają się głównym podłożem sytuacji konfliktowych, a raczej ich interpretacja. Co spór, to inna wykładnia prawa, co urząd, to alternatywne spojrzenie na te same paragrafy. A między nimi inwestorzy, wykonawcy, projektanci, ekolodzy i społeczności lokalne, często splecione w zagmatwany węzeł sprzecznych interesów.
Poezja paragrafu

- Na realizację inwestycji znacząco wpływają skomplikowane procedury towarzyszące stosowaniu obowiązującego prawa - uważa Marek Marszałek, szef departamentu jakości i ochrony środowiska w firmie Skanska. - Niejednokrotnie trudno jest przewidzieć termin zakończenia całego procesu uzyskiwania niezbędnych dokumentów formalnych właśnie ze względu na wydłużające się procedury.

Istotnym problemem, na który wskazuje przedstawiciel Skanska, jest małe doświadczenie pracowników Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. Nasz rozmówca podaje przykład - kwestie wydawania zezwoleń np. na przemieszczanie zwierząt z gatunków objętych ochroną z miejsc regularnego przebywania na inne czy zniszczenie ich zimowisk, schronień itp.

- Wykonawca robót budowlanych natrafiając na takie stanowisko, nie zinwentaryzowane na wcześniejszych etapach przygotowania inwestycji, jest zmuszony przerwać prowadzone prace i uzyskać stosowną decyzję, na wydanie której musi czekać do 31 dni - wyjaśnia Marszałek. - Miesiąc wstrzymania robót to dużo czasu i dużo pieniędzy. Samo odłowienie np. bobrów czy nietoperzy i ich przeniesienie to potężne koszty i to nieprzewidziane.

Problematyczne są również przepisy uniemożliwiające przenoszenie na rzecz innego podmiotu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Brak zapisu regulującego tę kwestię w Ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie wpływa na wydłużenie procesu uzyskiwania np. pozwolenia na budowę o czas potrzebny na powtórzenie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej. I to pomimo, że nie zostały wprowadzone żadne zmiany w zakresie planowanej inwestycji, a jedynie zmienił się inwestor.

Artur Majczak, dyrektor biura Tebodin SAP Projekt w Katowicach, wskazuje na dwie najczęściej spotykane sytuacje, w których duże inwestycje są blokowane lub wstrzymywane z powodu uwarunkowań środowiskowych. Pierwsza jest wynikiem strachu inwestora przed możliwością utraty dofinansowania projektu w przypadku przejścia inwestycji przez obszary chronione (szczególnie Natura 2000).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP