Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kto zarabia na prywatyzacji?

Autor: Piotr Stefaniak
27-12-2010 00:00
Kto zarabia na prywatyzacji?
<b>Dagmara Zawadzka<br>
wicedyrektor działu doradztwa biznesowego PwC</b><br><br>

Skupiamy się na doradzaniu zarządom oraz występujemy w bardzo wielu procesach po stronie kupującego, między innnymi zaangażowani jesteśmy w niektóre procesy prywatyzacyjne realizowane przez PKP SA. <br><br>

PKP stosuje takie procedury wyboru doradcy, zakresu prac i systemu wynagrodzenia, jak w przypadku zleceń MSP. W przetargach ogłaszanych przez PKP SA o wyborze doradcy decyduje w 40-45 procentach doświadczenie oferenta i proponowana metodologia prac, a w 55-60 proc. - wysokość ceny.

Prywatyzacja idzie pełną parą. Wydawać by się więc mogło, że przed firmami konsultingowymi i prawniczymi otwarło się istne eldorado. Nic podobnego.

Gdy pod koniec kwietnia 2008 roku sporządzano bilans dla potrzeb czteroletniego planu prywatyzacji 2008-11, minister Skarbu Państwa wykonywał prawa z akcji i udziałów w 1237 spółkach.
Z tej liczby 350 było w likwidacji, znajdowało się w stanie upadłości lub nie prowadziło działalności. Spośród pozostałych 887 "czynnych" spółek do prywatyzacji przewidziano 740. Doszło do tego jeszcze 21 spółek podlegających ministrom: gospodarki, infrastruktury oraz obrony narodowej. 2 lutego 2009 roku decyzją Rady Ministrów ich liczba została jeszcze rozszerzona do 802. W połowie listopada 2010 roku te dane wyglądają oczywiście inaczej.

- Dziś minister Skarbu Państwa sprawuje jeszcze nadzór nad ponad 900 spółkami.

Wśród nich jest około 500 takich, które przeznaczono do prywatyzacji - mówi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy MSP.

- W 400 toczą się już przygotowania.

MSP kreuje popyt...

Przy tym tempie prywatyzacji przeprowadzenie analiz wszystkich spółek wymagałoby zaangażowania setek ludzi.

Pracy huk, a fuszerki odstawić przecież nie można. Dlatego MSP sięga między innymi po outsourcing - usługi firm doradczych.

Własnych pracowników, ponad 30 osób z trzech departamentów, ministerstwo angażuje bezpośrednio tylko w proces odbioru i oceny analiz.

- Zasady korzystania z konsultingu określa ustawa o prywatyzacji i komercjalizacji spółek Skarbu Państwa - wyjaśnia Maciej Wewiór. - Pewne prace zlecamy firmom zewnętrznym, by zachować możliwie największy obiektywizm i profesjonalizm.

Dla każdej prywatyzowanej spółki, w której Skarb Państwa ma więcej niż 25 proc. akcji lub udziałów, doradcy muszą obligatoryjnie przygotować analizę jej sytuacji prawnej oraz wycenę wartości lub memorandum informacyjne. Ponadto w uzasadnionych przypadkach mogą także sporządzić analizy stanu i perspektyw rozwoju spółki, jej oddziaływania na środowisko naturalne oraz wpływu na środowisko kulturowe. Są to prace poprzedzające zasadniczą prywatyzację, kiedy to odbywa się wybór formuły sprzedaży udziałów lub akcji (można je zbyć inwestorowi branżowemu, finansowemu lub poprzez giełdę) oraz poszukiwanie kupca.

Dlatego zwane są analizami przedprywatyzacyjnymi.

Tylko część umów, które MSP zawiera z doradcami, obejmuje także prace przy samej transakcji, czyli właściwej prywatyzacji.

KOMENTARZE (10)

<b>Dagmara Zawadzka<br>
wicedyrektor działu doradztwa biznesowego PwC</b><br><br>

Skupiamy się na doradzaniu zarządom oraz występujemy w bardzo wielu procesach po stronie kupującego, między innnymi zaangażowani jesteśmy w niektóre procesy prywatyzacyjne realizowane przez PKP SA. <br><br>

PKP stosuje takie procedury wyboru doradcy, zakresu prac i systemu wynagrodzenia, jak w przypadku zleceń MSP. W przetargach ogłaszanych przez PKP SA o wyborze doradcy decyduje w 40-45 procentach doświadczenie oferenta i proponowana metodologia prac, a w 55-60 proc. - wysokość ceny.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP