PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kurs - (de)regulacje

Autor: Adrian Ołdak
26-07-2012 00:00
Kurs - (de)regulacje
Zdaniem posła Adama Szejnfelda, działania deregulacyjne powinny być kontynuowane, ale musi się także zmienić podejście urzędników do interesantów m.in. poprzez wdrożenie systemu egzekwowania efektywności pracy urzędników. - W każdej firmie się to robi, dlaczego więc nie w administracji? <b>Andrzej Sadowski<br />
wiceprezydent Centrum Adama Smitha </b><br /><br />
- Gdyby politycy uznali swoją rolę ograniczoną do kwestii klasycznego modelu funkcjonowania rządu stojącego na straży naszych praw i wolności, który dba o to, aby reguły gry nie były zakłócane przez silniejszych i każdy miał takie same prawa, regulacji by nie było. Politycy chcą jednak za wszelką cenę podkreślać swoją nadzwyczaj pożyteczną rolę w społeczeństwie. <br /><br />

Stąd regulacje, a z drugiej strony odgrywanie roli Świętego Mikołaja za nasze pieniądze. <b>Mieczysław Kasprzak<br />
wiceminister gospodarki </b><br /><br />
- Nieprecyzyjne przepisy i biurokratyczne ograniczenia hamują wzrost przedsiębiorczości w Polsce oraz narażają przedsiębiorców na ponoszenie nieuzasadnionych kosztów. <br /><br />

W okresie kryzysu nieuzasadnione obciążenia administracyjne są szczególnie szkodliwe dla rozwoju gospodarki. Zmiany zawarte w projektowanej regulacji (tzw. III ustawy deregulacyjna - dop. red.) mają przede wszystkim poprawić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorców. Najważniejsze dotyczą poprawy płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparcia inwestycji. Projekty unijnych regulacji w sferze finansów budzą sceptycyzm. Prof. Leszek Balcerowicz uważa, że unia bankowa to kolejny pomysł, który nie zakończy obecnego kryzysu, a zajmie jeszcze wiele czasu.

Rząd prowadzi deregulacyjną ofensywę. W sprawie deregulacji zawodów premier Donald Tusk gotów był spotkać się nawet z diabłem. Bo to piekielnie trudna sprawa...

Trudno zarzucić rządowi, że w sprawie deregulacji prawa gospodarczego nic nie robi. Działania planowane są w dwóch sztabach: w Ministerstwie Gospodarki i w Ministerstwie Sprawiedliwości, a dwóch ministrów: Waldemar Pawlak i Jarosław Gowin, wzięło sobie deregulację za punkt honoru. Pod koniec ub. roku powołano nawet do życia stanowisko pełnomocnika rządu ds. deregulacji gospodarczych. Został nim Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.
W Ministerstwie Gospodarki przygotowano projekty I i II ustawy deregulacyjnej, a obecnie trwają prace nad trzecią z nich. W Ministerstwie Sprawiedliwości zastanawiają się zaś, jak przekonać parlament do ustaw (także trzech) uwalniających dostęp do tzw. zawodów regulowanych.

- Trzecia ustawa deregulacyjna ma zmienić przepisy dotyczące m.in. wydawania pozwoleń na budowę czy płacenia podatków.

W ten sposób uwzględniamy głos przedsiębiorców, którzy zgłaszają do resortu gospodarki swoje uwagi do obecnie funkcjonującego prawa. Przypomnę, że dwie poprzednie ustawy deregulacyjne stanowiły trzon reformy prawa gospodarczego, upraszczając przepisy dotyczące m.in. zbędnych licencji, prowadzenia niepotrzebnej dokumentacji czy tworzenia uciążliwych obowiązków informacyjnych - mówi wicepremier Waldemar Pawlak.

I ustawa deregulacyjna o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców z marca 2011 r. wprowadziła m.in. możliwość składania oświadczeń w miejsce dotychczas wymaganych zaświadczeń.

II ustawa z września 2011 r. zlikwidowała m.in. obowiązek publikowania sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B, a w konsekwencji opłatę za publikowanie sprawozdania (obecnie ok. 750 zł za stronę). Wśród ułatwień dla przedsiębiorców jest m.in. wprowadzenie ogólnej interpretacji podatkowej na wniosek.

Projekt założeń III ustawy deregulacyjnej w czerwcu został skierowany do do konsultacji międzyresortowych.

Nowe przepisy mają poprawić płynność finansową firm. Służyć temu będzie m.in. szybszy zwrot podatków oraz ograniczenie poboru zaliczek podatkowych.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, zmiany w prawie rozszerzą możliwości zastosowania metody kasowej przy rozliczaniu podatku VAT, dzięki czemu obowiązek podatkowy będzie powstawał dopiero w momencie zapłaty za towar lub usługę w odniesieniu do większej grupy przedsiębiorców.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP