Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kurs na niezależność

Autor: Ireneusz Chojnacki
22-07-2014 09:19 |  aktualizacja: 30-07-2014 05:28
Kurs na niezależność

Nowy szef URE, Maciej Bando, ma przed sobą pięcioletnią kadencję. I sporą władzę, której zamierza używać. Już zapowiedział, że w latach 2014-15 nie uwolni cen prądu. A to nie wszystko...

Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego, wskazuje na kilka istotnych obszarów, którym prezes URE powinien w najbliższym czasie poświęcić dużo uwagi.
- Pierwsza kwestia to giełdowe obligo gazowe, a w tym problemy, z jakimi - z powodu nie do końca przemyślanych regulacji - boryka się PGNiG - zauważa Roszkowski. - Drugi pakiet spraw związany jest z tzw. rynkiem zielonych certyfikatów. Nadal trwają postępowania URE w związku z wnioskami firm o ich wydanie (wnioski opiewają na duże ilości energii, a to oznacza dla rynku niepewność co do podaży certyfikatów).

Maciej Bando stanął na czele URE w momencie szczególnym. Od 2005 r. znaczenie prezesa tego urzędu redukowano. W 2006 r., jeszcze za rządów PiS i jego koalicjantów, stanowisko to straciło kadencyjność, co skutkowało osłabieniem pozycji regulatora. W zeszłym roku ową kadencyjność przywrócono.

Bando - piąty prezes URE - ma zatem przed sobą perspektywę co najmniej 5-letniej pracy (możliwa jest i druga kadencja) i sporej niezależności. URE pozostaje od pewnego czasu pod skrzydłami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, co - w ocenie niedawno mianowanego prezesa - daje więcej swobody niż wcześniejsze podporządkowanie resortowi gospodarki.

- Nie mamy inicjatywy ustawodawczej, więc dobre związki z Ministerstwem Gospodarki są nam potrzebne. I to tak naprawdę wystarczy, gdyż regulator w założeniu ma być niezależny. A ja bym dodał, że ma być najmniej zależny, jak się tylko da. Wolność to dobrze rozumiana konieczność... Nie ma świata, w którym regulator jest całkowicie niezależny - przedstawia swoje stanowisko.

Część obserwatorów życia publicznego spodziewała się, że nowy szef URE mając zarówno możliwość zdefiniowania swoich zamiarów, jak i czas nas ich realizację, ogłosi swą politykę regulacyjną. Niektórzy eksperci formułowali takie oczekiwania wprost. Ale tak się nie stanie. Maciej Bando uznał, że nie będzie narażał się na rozliczenia ze szczegółowych deklaracji. Przez 2,5 roku jako wiceprezes i p.o. prezesa dzielił odpowiedzialność za dotychczasową politykę urzędu. Politykę URE trzeba będzie zatem oceniać po owocach. Pierwsze deklaracje już padły.

- Wcześniej czy później uwolnimy ceny energii elektrycznej, ale nie w tym i nie w przyszłym roku. Oczekuję stabilnego trendu na rynku. Nie widzę żadnego grzechu w fakcie, że nie ma uwolnienia cen - twierdzi Bando.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP