Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: jest lepiej – potrzeba wizji

Autor: Dariusz Ciepiela
11-12-2005 00:00

Dla rzekomych ekspertów od górnictwa Kompania Węglowa to spory problem. Nie dlatego, że to firma duża, ale dlatego, że... daje sobie radę na rynku i przynosi zyski. To wyraźnie kłóci się z opiniami niektórych znawców branży.

Sytuacja finansowa Kompanii Węglowej jest dobra, zysk netto za 9 miesięcy 2005 roku wynosi 191,7 mln zł, wynik na podstawowej działalności wynosi 265 mln, koszty działalności są przestrzegane – wymienia Marian Bąk, przewodniczący Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej.
Bąk wskazuje, że te wyniki osiągnięto, pomimo wypłaty bonów dla załogi, co kosztowało ok. 70 mln. Przyznaje jednak, że w ostatnim okresie pogorszyła się nieco płynność finansowa Kompanii Węglowej. Wpływ na to miało spóźnione o rok dokapitalizowanie. To spowodowało, że zobowiązania były spłacane z bieżącej działalności. Pamiętajmy, że planowano dokapitalizowanie w wysokości 1,8 mld zł, z czego dotychczas Kompania dostała 1,4 mld, co oznacza, że powinna ona otrzymać jeszcze 400 mln zł.

– Pomimo braku dofinansowania w pełnej wysokości, w tym roku wszystkie zobowiązania publiczno-prawne Kompania Węglowa reguluje na bieżąco. Takiej sytuacji w górnictwie nie było od 1989 roku – ocenia Bąk.

W grudniu mają być przygotowane założenia do biznesplanu KW na rok 2006. W przyszłym roku zysk może nie będzie tak znaczący jak w roku bieżącym, ale wynik na pewno będzie dodatni. W strategii znajdzie się m.in. wzmianka o możliwości eksportu węgla drogą lądową. Przy cenie 53 dolarów za tonę jest to opłacalne.


Wzrosty i spadki


W sierpniu i lipcu br. Kompania przyniosła straty na swojej podstawowej działalności – czyli sprzedaży węgla. Do każdej sprzedanej wtedy tony węgla musiała dopłacić kilka złotych. Przedstawiciele KW wskazywali na sezonowość sprzedaży węgla i naturalny spadek cen w okresie letnim, ale latem 2004 roku na sprzedaży spółka zarabiała. Z pogorszenia wyników Kompanii natychmiast zaczęli cieszyć się... nieżyczliwi fachowcy, którzy mówili nawet o początku końca dobrych czasów dla polskiego górnictwa. We wrześniu Kompania Węglowa jednak znów zaczęła przynosić zyski ze sprzedaży węgla.

Bieżący rok jest jednak z pewnością gorszy dla KW niż rok poprzedni. W ciągu pierwszych 9 miesięcy br. Kompania Węglowa osiągnęła przychody netto ze sprzedaży mniejsze o 165,5 mln zł niż w tym samym okresie roku 2004. Spadek ten był spowodowany m.in. zmniejszeniem sprzedaży węgla na rynku krajowym o 2,5 mln ton i spadkami przychodów netto ze sprzedaży węgla koksowego na rynek krajowy (o 130,4 mln zł) oraz na rynki zagraniczne (o 132,3 mln zł). Spadki te były bowiem wyższe od wzrostu sprzedaży węgla energetycznego w kraju o 34,6 mln zł i na eksport o 62,3 mln zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP