PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lakshmi Mittal: przyszłość to konsolidacja

Autor: Rozmawiała: Renata Dudała
08-03-2006 00:00
Lakshmi Mittal: przyszłość to konsolidacja

Rozmowa z Lakshmi Mittalem, prezesem i dyrektorem generalnym Mittal Steel Company.

– Czego można spodziewać się po ewentualnym połączeniu z Arcelorem?
– Od dawna podkreślam, że przyszłość branży metalurgicznej to konsolidacja. Mimo iż czynimy w tym zakresie znaczące postępy, wciąż daleko nam do innych gałęzi przemysłu. Połączenie Mittal Steel i Arcelora otwiera nowy rozdział w konsolidacji branży stalowej – łączy dwie bardzo silne firmy – światowych producentów stali numer jeden oraz dwa. Połączenie doprowadzi do powstania spółki o niezrównanej skali, zakresie i geograficznym obszarze działalności. Zdolność produkcyjna nowej firmy przekraczałaby 100 milionów ton, co uczyni z niej lidera na skalę światową.

Dzięki efektom synergii osiągniętym po połączeniu działów zakupów, marketingu, dostępu do surowców oraz optymalizacji procesów produkcyjnych, przewidujemy oszczędności sięgające 1 miliarda dolarów już w 2007 roku. Połączona firma zatrudniałaby około 300 tys. pracowników na całym świecie.

– Co przemawia za konsolidacją?

– Od wielu lat branża metalurgiczna cierpi na rozdrobnienie i strukturalną nadwyżkę zdolności produkcyjnych, co prowadzi do braku stabilności cen. Konsolidacja pozwoli ustabilizować poziom cen oraz wielkość dostaw, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na wysokość osiąganej stopy zwrotu. Połączenie stworzy globalną sieć dystrybucyjną i handlową, zaś wielkość firmy pozwoli na usprawnienie rozwoju produktów i procesy naukowo-badawcze.

Mittal Steel i Arcelor to firmy o komplementarnej ofercie i zasięgu geograficznym. Ich połączenie przyniosłoby równowagę rynkową przejawiającą się dostępem do rozwijających się rynków o wysokim potencjale wzrostu oraz długoterminowych kontraktów charakteryzujących się wyższymi stopami zwrotu z bardziej przewidywalnych, rozwiniętych rynków. Planowane połączenie wzmacnia pionową integrację firm, dzięki zabezpieczeniu dostaw surowców i jednoczesnym utrzymaniu atrakcyjnego poziomu stopy zwrotu.

– Jak zmieniłby się zakres działania obu firm?

– W kwestii zasięgu działania, połączenie pozwoliłoby nam zwiększyć obecność przede wszystkim w Europie Zachodniej, gdzie Arcelor jest największym uczestnikiem rynku oraz w Brazylii. Z drugiej strony zaś, Arcelor rozwinąłby swoją obecność w Stanach Zjednoczonych, gdzie my jesteśmy producentem najwyższej jakości, jak również na rozwijających się rynkach Europy Wschodniej, Afryki, Indii i Chin.

Jestem przekonany, że połączenie Mittal Steel i Arcelor leży w najlepszym interesie uczestników rynku. Powstanie unikalna firma o wiodącej pozycji dla szeregu kluczowych segmentów produktowych, zdolna dostarczać stal klientom na skalę ogólnoświatową.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP