Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lato z przełomem w polskiej chemii

Autor: Dariusz Malinowski
15-09-2012 00:00
Lato z przełomem w polskiej chemii
<b>Dirk Elvermann<br />
prezesa BASF Polska </b><br /><br />

- Wzrost liczby ludności na świecie i rosnące wraz z nim zapotrzebowanie na żywność, energię i mobilność obiecują dobre perspektywy rozwoju dla przemysłu chemicznego. Oczekujemy, że wzrost w produkcji chemicznej i produkcji przemysłowej wyniesie w 2012 roku 4,1 proc. w ujęciu globalnym. W ostatnich latach Polska osiągnęła dobre wyniki, mimo że średnie zużycie chemikaliów na osobę jest tu nadal około trzy razy niższe niż w Europie Zachodniej. &#8211; Wiemy, czego chcemy. Po pierwsze zróżnicować portfolio &#8211; deklaruje szef ZAP Paweł Jarczewski. &#8211; Inwestycje w nowe, wyspecjalizowane nawozy azotowe z siarką i innymi elementami pozwolą nam się wyróżnić i dotrzeć do najefektywniejszych przedsiębiorców rolnych. Połączenie Grupy Tarnów z Puławami może oznaczać rewolucję w relacjach z dostawcami surowców. Prezes Grupy Tarnów Jerzy Marciniak ostrożnie zapowiada, że zbadane zostaną wszystkie możliwe synergie, a kwestia surowców będzie jedną z ważniejszych.

To był wyjątkowy rok dla krajowej chemii. Branża dokonała tego, co wielu uważało za niemożliwe - skonsolidowała się. Po fuzji ZAT i ZAP nic w polskiej chemii nie będzie takie jak dawniej.

Tylu zwrotów akcji i fundamentalnych wydarzeń w branży chemicznej co w lecie 2012 r. jeszcze nie było. Finałem będzie połączenie Grupy Tarnów i Zakładów Azotowych Puławy.
Pomysły na połączenie firm w branży chemicznej pojawiały się już od dawna. Słabością branży chemicznej były (niestety w części nadal są) małe zdolności finansowe, zbyt krótkie łańcuchy produktowe, przerost zatrudnienia czy w końcu brak innowacyjności.

Wymienione słabości dość skutecznie zniechęcały potencjalnych inwestorów.

Z przyczyn politycznych sprzedaż Tarnowa i ZAK-u niemieckiemu PCC została zablokowana. Po tej decyzji wydawało się, że branża pogrąży się w marazmie. Na szczęście okazało się, że Ministerstwo Skarbu Państwa podeszło do branży dość elastycznie, zauważając oddolne tendencje do łączenia spółek.

Na pierwszy ogień poszło połączenie zakładów w Tarnowie z kędzierzyńskim ZAK-iem. Kolejnym krokiem było włączenie w skład Grupy Tarnów Zakładów Chemicznych Police.

Prezes Grupy Tarnów Jerzy Marciniak przyznaje, że wizje rozwoju firmy miał już w momencie konkursu na jej prezesa. A jednym z kluczowych jej elementów było zacieśnienie współpracy z innymi podmiotami z branży chemicznej. Przejęcie ZAK- -u i Polic było logicznym rozwinięciem tych tendencji.

Dwa razy nie

To, co wydarzyło się w drugim i trzecim kwartale 2012 roku, zaskoczyło wielu, nawet wytrawnych obserwatorów sytuacji w branży chemicznej.

W krótkim odstępie czasu dwie spółki ogłosiły wezwania na akcje Tarnowa i Zakładów Azotowych Puławy.

Pierwszą zainteresował się rosyjski potentat chemiczny Grupa Acron. Puławy wziął na celownik nasz Synthos. Rosjanie mówili o licznych synergiach i własnym zapleczu surowcowym.

Dla Acronu wejście kapitałowo do Polski oznaczało także mocne zameldowanie się w Unii Europejskiej.

Nieco mniej klarowne deklaracje dawał Synthos. Prezes firmy Tomasz Kalwat tłumaczył, że celem firmy jest stworzenie silnej, polskiej grupy kapitałowej.

Tu także padały deklaracje o możliwych synergiach w zakupach surowców czy kosztach energii.

Jednak powód próby wrogiego przejęcia był dość oczywisty. Mimo że nasza branża chemiczna jest dość tradycyjna (wciąż brakuje w niej innowacyjności), to przed częścią nawozową widać ogromne perspektywy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP