PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Leasing ma się lepiej

Autor: Robert Szymczak
18-05-2005 00:00
Leasing ma się lepiej
Tabela 1. Szacunkowa wartość netto komputerów i sprzętu biurowego przekazanego w leasing (w mln złotych)

Wyniki 2004 roku wskazują, iż utrwalił się trend dynamicznego rozwoju branży leasingowej, która pomimo perturbacji związanych ze zmianą otoczenia prawnego (nowa ustawa o VAT), systematycznie poprawia swoje wyniki.

Leasing w kraju to tak naprawdę ok. 10-15 lat. To w drugiej połowie lat 90. nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania leasingiem. Firmy zajmujące się tą dziedziną powstawały jak grzyby po deszczu.
– Dla przykładu podam tylko, że wartość środków oddanych w leasing w 1997 r. wyniosła 4 mld zł, a już w 1999 roku wartość ta uległa podwojeniu i sięgnęła poziomu 8 mld zł – mówi Francois-Xavier Meurville, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego, największej firmy leasingowej w kraju. – W latach 2000-2001 branża przeżyła swoisty kryzys. Wiele firm nie przetrwało tego trudnego okresu. Na rynku pozostały tylko te najsilniejsze. W zasadzie wszystkie liczące się obecnie na rynku firmy mają zaplecze finansowe w postaci banków.


VAT? Nie szkodzi


Po zawirowaniach towarzyszących ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o VAT, rynek leasingu wrócił do normy. Wbrew obawom branży, zmiany po 1 maja 2004 r. nie odwróciły dotychczasowego trendu wzrostowego na rynku leasingu, choć niewątpliwie dynamika jego wzrostu nieco spadła.

Na zjawisko niewątpliwie wpływ miał także kryzys na rynku nowych samochodów, na które popyt uległ znacznemu ograniczeniu w ostatnich miesiącach. A pamiętać trzeba, że pojazdy stanowią ponad 70 proc. rynku leasingu w Polsce.

Branża leasingowa zareagowała bardzo elastycznie na nową sytuację. Pojawiły się nowe produkty, firmy specjalizujące się dotąd w leasingu pojazdów, sięgnęły także po inny asortyment. Dzięki temu rok 2004 został zamknięty znacznym, bo 16-procentowym wzrostem na rynku ruchomości, w tym 16,4-procentowym wzrostem na rynku pojazdów i aż 207-procentowym wzrostem w segmencie pojazdów osobowych.

Tak duży wzrost, jeśli chodzi o pojazdy osobowe, to bezpośrednio zasługa nowych regulacji VAT-owskich, które umożliwiły dokonywanie odliczeń VAT od tej kategorii pojazdów.

– Od 2002 roku branża bardzo dynamicznie rośnie. Kolejne lata przynoszą sprzedażowe rekordy – zauważa Francois-Xavier Meurville.


Wzorem sąsiadów


Rynek leasingu w Polsce nadal się rozwija i coraz bardziej upodabnia się do naszych unijnych sąsiadów. Jednak, jak pokazują badania, mamy jeszcze dużo do zrobienia.

Z badań udostępnionych przez Leaseurope wynika, że w 2002 roku wartość inwestycji finansowanych leasingiem w Polsce wyniosła ok. 9 proc., w Czechach ok. 20,3 proc., w Słowacji 13,3 proc. i w Niemczech 11,9 proc.
Tabela 1. Szacunkowa wartość netto komputerów i sprzętu biurowego przekazanego w leasing (w mln złotych)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP