Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lek na pobudzenie rozwoju

Autor: Jarosław Maślanek
10-01-2005 00:00

W Polsce na badania i rozwój wydaje się około 0,7 proc. PKB, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to ponad 1,9 proc, a w USA – 2,6 proc. PKB. Na zwiększenie wydatków państwa raczej nie ma co liczyć. Jedynym sposobem, by przynajmniej nie zostać w tyle za innymi krajami Europy, jest zachęcenie podmiotów prywatnych do większych nakładów na te cele. Ma temu służyć ustawa o wspieraniu działalności innowacyjnej.

Wspieranie poprzez umorzenie
Ustawodawcy, nie mogąc sięgnąć do kieszeni podatników, mają dwa sposoby na zwiększenie nakładów na cele „niedochodowe” – zachętę podatkową lub kredytową. Projektodawcy ustawy o wspieraniu innowacyjności wybrali… oba wyjścia, w jednym akcie mieszcząc zarówno zmiany w przepisach podatkowych, jak i propozycje kredytu inwestycyjnego.

– Rozwiązania te mają zachęcić przedsiębiorstwa do inwestowania w badania i rozwój i tym samym zwiększyć udział nakładów sektora prywatnego w nakładach na te cele – wyjaśnia Krzysztof Gulda, dyrektor Departamentu Innowacyjności Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

Na razie Polska, pod względem wydatków na badania i rozwój (B+R), zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród 25 państw Unii. Projekt ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej, skierowany w listopadzie do Sejmu, ma to zmienić.
Wśród podstawowych założeń ustawy wymienia się wzrost konkurencji i innowacyjności gospodarki poprzez wzrost nakładów sektora prywatnego oraz poprawę efektywności gospodarowania środkami publicznymi na badania i rozwój. Postawiono sobie dosyć ambitny cel osiągnięcia do 2010 roku średniego poziomu 3 proc. PKB wydatków na badania i rozwój – założenie o tyle światłe, co narzucone przez zaakceptowaną przez Polskę po wejściu do UE Strategię Lizbońską. Natomiast, biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju wskaźnik ten systematycznie spada i obecnie daleko mu nawet do 1 proc. PKB, cel ten rysuje się nieco mgliście.

Kredyt Technologiczny, obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, przeznaczony będzie dla przedsiębiorców, którzy będą poszukiwać środków na sfinansowanie inwestycji z zastosowaniem nowej technologii, zarówno własnej, jak i nabytej. Z kredytu będą mogły również skorzystać firmy, które zamierzają uruchomić produkcję nowych wyrobów lub przeprowadzić modernizację wyrobów produkowanych w oparciu o tę technologię.

– Przedsiębiorca, który udokumentuje sprzedaż towarów i usług powstałych w wyniku inwestycji będzie miał możliwość ubiegania się przez pięć kolejnych lat o umorzenie maksymalnie 50 proc. wartości kredytu – wyjaśnia Krzysztof Gulda. – Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dokonywał umorzenia w ratach w wysokości odpowiadającej 20 proc. netto wykazanej na przedkładanych nie częściej niż dwa razy w roku przez przedsiębiorcę fakturach, natomiast wysokość kapitału kredytu technologicznego nie będzie mogła przekroczyć równowartości kwoty 2 mln euro.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP