Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lęki na wyrost

Autor: Jacek Ziarno
16-02-2013 07:43 |  aktualizacja: 07-03-2013 16:31
Lęki na wyrost
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W drugiej połowie roku - jeżeli się coś dramatycznego nie stanie - minister finansów nie będzie musiał mocniej zaciskać pasa - przewiduje prof. Witold Orłowski w rozmowie z Jackiem Ziarną.

- Panie profesorze, w budżecie państwa na ten rok wielu ekonomistów wskazuje na przeszacowane wpływy podatkowe, zwłaszcza z VAT, i na niedoszacowanie deficytu. Ostrożność na wyrost?
- Podzielam ten niepokój. Sądzę, że przyjęty poziom 2,2 proc. wzrostu PKB jest zbyt wysoki, choć trzyma się jakoś realiów. Bardziej zastanawia zapisana w ustawie budżetowej struktura wzrostu PKB - ze stosunkowo silnie rosnącym popytem krajowym (przede wszystkim konsumpcyjnym) i mniejszym wpływem eksportu. Załóżmy nawet, że ze wzrostem minister Jacek Rostowski trafił w dziesiątkę, ale przyrost produktu narodowego brutto w rzeczywistości będziemy zawdzięczać w większym stopniu eksportowi netto (różnicy między eksportem a importem), a w mniejszym stopniu spożyciu.

To oznacza mniej wpływów z podatków! Podobne wątpliwości można mieć co do projektowanej wysokości wpływów składek ZUS. Są one bowiem wprost powiązane z założeniem, że zatrudnienie wzrośnie o 0,2 proc., a realne wynagrodzenie o 1,9 proc. To konsekwencje szacunków stanu rynku pracy: skoro bezrobocie nie rośnie, to rosną płace nominalne (znana w ekonomii tzw. krzywa Phillipsa). Jedno ryzykowne założenie ma bezpośredni wpływ na inne wskaźniki. Skok spożycia aż o 5 proc. też nie wziął się z sufitu.

- Grozi nam w trakcie roku korekta budżetu?

- Przy obecnym stanie wiedzy powiem: raczej nie. Nie zawsze przecież trzeba iść do Sejmu. Jeżeli pojawią się napięcia o skali do 1 proc. PKB, myślę, że minister znajdzie na to fortel - bez rewizji budżetu państwa. Systemy statystki finansów publicznych są tak skonstruowane, że jeśli na przykład ZUS pożyczy pieniądze na rynku, to podobna operacja pozostanie bez wpływu na deficyt budżetowy, choć odbije się na deficycie sektora finansów publicznych. Dopiero w przypadku sporego niedoboru czy też załamania przychodów z VAT przyjdzie czas na decyzję, czy zwiększyć deficyt, czy stawki tego podatku (to akurat wolno robić w ciągu roku).

- Premier Tusk tonuje prognozy pesymistów: "Unikniemy recesji, będą nowe pozytywne rekordy na obligacjach, spadek bezrobocia w II połowie roku". W pana wypowiedziach przez kilka ostatnich miesięcy jakby przybyło odrobinę optymizmu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP