Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Linie energetyczne na granicy wytrzymałości

Autor: Dariusz Ciepiela
04-09-2006 00:00
Linie energetyczne na granicy wytrzymałości

Upalne lato 2006 roku pokazało, że zdolności przesyłowe PSE Operatora są wykorzystywane do granic możliwości i tylko krok dzieli od wielkiej awarii krajowego systemu elektroenergetycznego, chociaż ponad pół miliarda złotych przeznaczono na inwestycje w infrastrukturę przesyłową w 2005 roku.

Spółka PSE Operator dzierżawi majątek od Polskich Sieci Elektroenergetycznych i zgodnie z umową dzierżawy PSE SA miała obowiązek modernizacji oraz podejmowania nowych inwestycji w majątek niezbędny do prowadzenia działalności statutowej przez PS Operator. Nakłady na inwestycje, wynikające m.in. z tego obowiązku, w 2005 roku wyniosły około 506 mln zł.
PSE inwestowały głównie w teleinformatykę, budowę i rozbudowę stacji i linii elektroenergetycznych, modernizację stacji i linii elektroenergetycznych, prace związane z przygotowaniem nowych inwestycji oraz budynki i budowle. Na budowę nowych linii i modernizację już istniejących przeznaczono około 40 proc., a na modernizację i budowę stacji około 30 proc. Całkowitych nakładów inwestycyjnych.

W teleinformatykę, niezbędną do prowadzenia działalności przesyłowej oraz rynkowej, zainwestowano około 17 proc. nakładów. Do najważniejszych inwestycji należało opracowanie i uruchomienie Awaryjnego Regulatora Centralnego Krajowej Dyspozycji Mocy (KDM), systemu zdalnego sterowania i nadzoru nad pracą sieci przesyłowej, budowa, instalacja i uruchomienie systemów automatycznej regulacji napięcia ARST/ARNE w stacjach 220 i 400 kV oraz modernizacja systemu zarządzania systemem Dyster.


Otwarcie na Wschód
Podobne nakłady zaplanowano w roku 2006 - w tym roku wartość inwestycji ma wynieść około 530 mln zł. W planie inwestycyjnym do najważniejszych zadań, podobnie jak w roku 2005, zaliczono inwestycje w teleinformatykę, budowę i rozbudowę stacji i linii elektroenergetycznych oraz modernizację stacji i linii elektroenergetycznych.

W kolejnych latach wartość inwestycji PSE Operatora ma stale wzrastać, pięcioletni plan przewiduje inwestycje wysokości około 3 mld zł.

Spora część z tych pieniędzy przeznaczona zostanie na zwiększenie zdolności przesyłowych połączeń transgranicznych. Wiele emocji budzi zwłaszcza możliwość zwiększenia przepustowości połączeń na wschodniej granicy Polski, co miałoby pozwolić na większy import taniej energii. Według informacji PSE Operator, decyzje dotyczące przyszłości współpracy polskiego systemu elektroenergetycznego z systemami wschodnich sąsiadów, a więc m.in. połączeń transgranicznych, uzależnione są od możliwości synchronicznego połączenia systemu ukraińskiego z systemem UCTE (The Union for the Coordination of Transmission of Electricity), który koordynuje interesy operatorów systemów przesyłowych z 20 europejskich krajów, m.in.: Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Portugalii, Włoch, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Słowenii, Szwajcarii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP