Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lotniska idą w górę

Autor: Piotr Stefaniak
13-05-2010 00:00 |  aktualizacja: 18-06-2010 12:38
Lotniska idą w górę
<B>Bartosz Baca<br>
zespół ds. sektora lotniskowego PricewaterHouseCoopers
<br><br>
Uwaga, ryzyko!</b><br><br>

Dalszy rozwój polskiego rynku przewozów pasażerskich będzie zasilany w największym stopniu przez rozwijające się sektory przewoźników niskokosztowych i czarterowych (LCC). Siłą rzeczy, wpływać to będzie na rozwój infrastruktury lotniskowej. Z drugiej jednak strony nasilająca się dominacja przewoźników niskokosztowych, przy jednocześnie słabnącej pozycji narodowego przewoźnika, powodować będzie postępującą zależność regionalnych portów lotniczych od tych pierwszych. Jest to o tyle niepokojące, że przewoźnicy LCC znacznie łatwiej zmieniają swoją siatkę połączeń lub likwidują połączenia niż przewoźnicy tradycyjni. Co więcej, taki profil rynku utrzymujący się w najbliższych latach ugruntować może sytuację, w której polskie lotniska, chociaż nominalnie obsługują coraz więcej pasażerów, to jednak dysponują ubogą ofertą połączeń długodystansowych oraz ograniczoną możliwością konkurowania z innymi europejskimi lotniskami. - Pomimo wielokrotnych zapowiedzi, nadal nie powstała koncepcja komercjalizacji lub prywatyzacji PPPL. Nadal więc nie wiadomo, po co właściewie będzie się ją robić - zauważa Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR

Prawie wszystkie polskie porty lotnicze rozbudowują się lub modernizują. Tymczasem do otwarcia nowych lotnisk, czasami w dziewiczym terenie, szykuje się pół tuzina miast, a marzy o tym drugie tyle.

W ciągu 30 lat ruch lotniczy na świecie zwiększył się 3,5-krotnie, zaś prognozy do 2028 roku przewidują jego wzrost po kilka procent rocznie. Pomimo wojen w Zatoce Perskiej, kryzysu w Azji na początku dekady, po ataku na WTC w Nowym Jorku - w tym roku liczba obsługiwanych pasażerów będzie większa o 36 proc. w porównaniu z 2000 rokiem. - Ruch lotniczy jest odporny na kryzysy ekonomiczne i polityczne - uważa Paul Bonnabau, menedżer ds. prognoz rynkowych w firmie Airbus, należącej do grupy EADS. - Tylko w Europie Środkowej będzie on rósł średnio o 6,4 proc.
Szacunki zapewne poprawne - nie objęły jednak zjawiska, które nie należy przecież do ekstremalnych anomalii i może się powtarzać. Pył z erupcji średniej wielkości wulkanu wstrzymał w kwietniu ruch najbardziej nowoczesnych samolotów i naraził tylko same linie lotnicze na dzienne straty rzędu 150 mln euro. Biznes zależny od natury okazał się nieprzewidywalny jak ona.

W drugim szeregu firm, które narażone są na to i inne ryzyka, stoją porty lotnicze. W Polsce obsłużyły one w ub.r. o 8,3 proc. mniej pasażerów, po wielu latach nieustannego wzrostu. To kolejna zachęta do ostrożności w planowaniu. Kto mógł przewidzieć, że w nowelizowanej ustawie Prawo lotnicze i w towarzyszącym jej rozporządzeniu zaplanuje się nałożenia na spółki zarządzające lotniskami obowiązków kontroli bezpieczeństwa wykonywanych obecnie przez Straż Graniczną.

- W przypadku Portu Lotniczego w Krakowie oznacza to konieczność zwiększenia zatrudnienia o 200 osób (pracuje dziś 400) i kosztów o 9 mln zł - mówi Jan Pamuła, prezes tego portu i Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

A minister infrastruktury szykuje rozporządzenie, w którym lotniska zostaną obciążone kosztami utrzymania kontrolerów lotów, pokrywanymi obecnie przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PANŻ). To dalsze wydatki, po kilka milionów złotych...

Inwestycje na wyrost?

Prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego z ub.r. zakładają potrojenie do 2030 roku ruchu pasażerskiego w Polsce (do 65 mln). Jest więc o co walczyć. Szczególnie, że bez trudu lotniska regionalne odebrały w ciągu kilku lat aż 56 proc. rynku, dominującemu wcześniej lotnisku w Warszawie. To zachęca do naśladowania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP