Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Łupki po polsku

Autor: Piotr Apanowicz
23-10-2014 13:39 |  aktualizacja: 23-10-2014 13:44
Łupki po polsku
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Odwierty i zabiegi szczelinowania w Polsce Kraje z najwiekszymi zasobami technicznie wydobywalnego gazu łupkowego (w bln m szesc.)

Wydobycie gazu z łupków wszędzie poza Ameryką Północną znajduje się w powijakach. Nie zmienia to faktu, że paliwo ze złóż niekonwencjonalnych zrewolucjonizowało światowy rynek gazu.

W Polsce inwestorzy nie mają jeszcze do dyspozycji zweryfikowanych szacunków nadających się do wydobycia zasobów gazu łupkowego. I z coraz większym niepokojem przyznają, że wydobycie gazu łupkowego przy wykorzystaniu technologii przeniesionych z USA może nie okazać się w Europie tak opłacalne, jak się spodziewano.
O gazie łupkowym pisze się w Polsce bardzo często i - zazwyczaj - z emocjami. My proponujemy dziś Państwu dość nietypową publicystykę, zestawiającą liczne fakty, a unikającą nachalnych interpretacji. Sądzimy jednak, że uważna lektura pozwoli czytelnikom wyciągnąć wnioski, zarysować własny obraz sytuacji - realistycznie wypośrodkowany między rozbudzonymi nadziejami a realiami.

Gra o biliony

Tak naprawdę nie istnieją w pełni wiarygodne wyliczenia światowych zasobów gazu łupkowego. Szacunki, w znacznej mierze niepoparte jeszcze niezbędnymi badaniami i odwiertami, mówią, że złoża niekonwencjonalne na naszym globie mogą być nawet dziesięciokrotnie większe od zasobów konwencjonalnych. Większa część świata pozostaje pod tym względem słabo lub zupełnie nierozpoznana.

Najwięcej wiadomo na temat Ameryki Północnej, gdzie wydobycie gazu łupkowego przekroczyło 10 proc. łącznej produkcji gazu ziemnego i nadal rośnie. A przeciesz to nie jedyny rodzaj gazu wydobywanego z tzw. źródeł niekonwencjonalnych. Jest jeszcze tzw. gaz zamknięty (tight gas) oraz CBM (metan pokładów węgla).

Nieco bardziej szczegółowe, ale wciąż szacunkowe dane o zasobach gazu łupkowego w 137 formacjach łupkowych w 41 krajach opublikowała w połowie 2013 r. Agencja Informacji Energetycznej (Energy Information Administration), statystyczne ramię amerykańskiego Departamentu Energii. Wynika z nich, że światowe zasoby gazu łupkowego stanowią 32 proc. globalnych rezerw gazu ziemnego technicznie wydobywalnych albo takich, które można wyprodukować przy użyciu obecnych technologii bez odwoływania się do kwestii opłacalności ekonomicznej.

Z raportu EIA wynika, że potwierdzone globalne rezerwy gazu łupkowego (zlokalizowane są na razie wyłącznie w USA) wynoszą 2,474 bln m sześc. Niepotwierdzone zasoby wydobywalnego gazu łupkowego amerykańscy eksperci szacują obecnie na 203,91 bln m sześc. surowca (w porównaniu do 647,95 bln m sześc. łącznych zasobów niekonwencjonalnego i konwencjonalnego gazu ziemnego na świecie).

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP