PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Woszczyk, PGE: EU ETS staje się podatkiem węglowym

Autor: Ireneusz Chojnacki
19-10-2014 09:42
M. Woszczyk, PGE: EU ETS staje się podatkiem węglowym

Sztuczne windowanie cen uprawnień do emisji CO2 powoduje, że system EU ETS staje się coraz bardziej podatkiem węglowym - mówi Marek Woszczyk, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna, w rozmowie z Ireneuszem Chojnackim.

- W październiku Rada Europejska (RE) może podjąć decyzje w sprawie pakietu klimatycznego 2030. W przyszłym natomiast roku zapadną decyzje o dalszym zaostrzeniu norm emisji SO2, NOx, pyłów oraz nowych zanieczyszczeń, w tym rtęci. Który z tych pakietów jest dla energetyki ważniejszy?
- Nie chcę ich wartościować. Poprzestanę na stwierdzeniu, że obydwie propozycje niosą ze sobą konkretne konsekwencje dla polskiego sektora energii elektrycznej i mają bardzo poważny wymiar finansowy. Nie przesądzałbym natomiast, czy w październiku poznamy odpowiedź RE na pytania o pakiet klimatyczny po 2020 r.

Jeśli zaś chodzi o dyskusję o zaostrzeniu norm emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłów i nowych zanieczyszczeń, czyli tak zwane konkluzje BAT, to mam nadzieję, że będzie ona prowadzona na poziomie politycznym. Kwestia ich rewizji ma bowiem wymiar kluczowy, związany z wpływem na bezpieczeństwo dostaw energii w Europie, i nie powinna być rozpatrywana wyłącznie na poziomie technicznym. Procedura tak zwanej komitologii, w ramach której trwa proces rewizji konkluzji BAT, uniemożliwiająca od strony formalnej wyniesienie dyskusji na poziom międzynarodowy, nie sprzyja niestety poważnej debacie.

- Czy Polska aby nie przegapiła tego, że Komisja Europejska ma prawo samodzielnie przyjąć konkluzje BAT?

- Tak bym tego nie ujął. Konkluzje BAT istotnie nie zwracały na siebie zbytniej uwagi - dlatego, że to regulacje, które "na oko" wyglądają bardzo technicznie. Dopiero głęboka analiza skutków ich wprowadzenia wykazała, że mogą mieć zasadniczy wpływ na tak strategiczny sektor, jak energetyka. Kolejne zaostrzenie norm emisji SO2, NOx, pyłów oraz nowych zanieczyszczeń ograniczyłoby pulę pieniędzy na inwestycje odnawiające zdolności wytwórcze, a nie poprawiłoby sprawności istniejących jednostek. Dlatego uważam, że państwa członkowskie powinny publicznie przedyskutować konkluzje BAT. Przypominam, że już obecnie energetyka ponosi duży ciężar finansowy z tytułu konieczności dostosowywania elektrowni do coraz surowszych wymogów norm ochrony środowiska.

- Polska energetyka będzie zabiegała o derogacje konkluzji BAT, czyli wyłączenie jej z tych postanowień?

- Na pewno o jakiś ich rodzaj będziemy się starać, ale byłoby najlepiej, gdyby nowe normy obowiązywały źródła oddane do użytku już po wejściu w życie zmienionych konkluzji BAT. Polski Komitet Energii Elektrycznej zabiega o to na szczeblu unijnym już od kilku miesięcy. Problem polega teraz także na tym, że przedłużają się prace nad przyjęciem konkluzji BAT. Jednocześnie Komisja nalega, by od końca 2019 r. nowe normy zaczęły obowiązywać. Tworzy to takie oto ryzyko, że w 2016 r. sektor pozna normy, które będzie musiał wypełnić już za trzy lata.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP