PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mądra sieć po szkodzie

Autor: Jarosław Maślanek
27-11-2014 13:16

Energetyka prowadzi projekty pilotażowe z zakresu AMI i... na tym się kończy. Kto jest zainteresowany wdrożeniem elementów smart grid i smart metering?

Zgodnie Pakietu klim go, który obli proc. wzrost tycznej, powi z założeniami unijnego atyczno-energetyczne- guje Polskę m.in. do 20- u efektywności energe- niśmy zainstalować licz-
niki inteligentne u 80 proc. klientów do 2020 roku. I chociaż operatorzy sieci dystrybucyjnej rozpoczęli wdro- żenie z zakresu AMI (instalacji inteli- gentnego opomiarowania), inicjatywy te spotykają się z brakiem wiedzy ze strony końcowych odbiorców i bra- kiem wsparcia ze strony administra- cji państwowej.

Potwierdza to raport "Smart Grids Project Outlook 2014", opublikowany przez Joint Research Center (insty- tucję badawczą Komisji Europejskiej), według którego Polska jest co prawda tuż po Słowenii drugim krajem nasze- go regionu pod względem ilości uru- chomionych projektów badawczych lub pilotażowych z zakresu sieci inte- ligentnych, jednak już w porównaniu do Europy Zachodniej, nie mamy się czym pochwalić.

Średnia wartość projektów realizo-

wanych w Polsce to ok. 500 tys. euro. Najlepiej z inwestycjami w inteligentne rozwiązania radzą sobie te państwa, które jeszcze przed dyrektywą podjęły decyzje o rozpoczęciu wdrożenia sys- temu zdalnego odczytu dla odbiorców indywidualnych, zwłaszcza Włochy. Liderami są także Szwecja i Finlandia, które zarówno mają działającą infra- strukturę, jak i odpowiednie regulacje.

- Warunkiem rozpoczęcia budo- wy smart grids jest stworzenie od- powiednich uwarunkowań prawnych

- zwraca uwagę Jarosław Tworóg, wiceprezes zarządu Krajowej Izby Go- spodarczej Elektroniki i Telekomuni- kacji (KIGEiT). - Wynika to z faktu, że infrastruktura energetyczna to obszar silnie regulowany.

Nasz rozmówca przekonuje, że także w części dotyczącej klienta systemu energetycznego, bez de- cyzji prawnych nie ma mowy o uru- chomieniu zespołu usług M2M oraz efektywnego systemu zarządzania

sieciami operatorskimi przy pomocy

narzędzi ICT, w szczególności usług zorientowanych na zintegrowane za- rządzanie energią w obiektach.

- Konieczne jest stworzenie warunków do implementacji warstwy pomiarowej (AMI), czyli inteligentnych liczników - podkreśla Twaróg. - Ich powszechna instalacja jest konieczna do realizacji następnych etapów. Doty- czy to zarówno sprawnego wdrożenia rozproszonej generacji, jak i zarządza- jących nią systemów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP