PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Manewry spółek węglowych w kryzysie

Autor: Jerzy Dudała
15-10-2009 00:00 |  aktualizacja: 15-10-2009 17:14
Manewry spółek węglowych w kryzysie

Plany antykryzysowe realizowane przez spółki węglowe obejmują wszelkie obszary działalności, w tym wstrzymanie przyjęć nowych pracowników oraz ograniczanie inwestycji i ich przesuwanie w czasie

W związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na węgiel, Kompania Węglowa przewiduje w tym roku zmniejszenie wydobycia o 2,7 mln ton, a także spadek sprzedaży węgla o 5-6 mln ton. W KW szacują, że ok. 4 mln ton niesprzedanego surowca trafina zwały.
- Dane przyjęte w planie antykryzysowym stanowią skrajny wariant, jednakże musimy również brać go pod uwagę, jeśli nie chcemy na przykład doprowadzić do sytuacji, w której wydobycie trwa tylko cztery dni w tygodniu - ocenia prezes zarządu Kompanii Węglowej Mirosław Kugiel.

W 2009 roku kopalnie Kompanii Węglowej wydobędą ok. 42 mln ton węgla, choć pierwotnie zakładano 44,7 mln ton.

W planie antykryzysowym Kompanii Węglowej nie ma mowy o zwolnieniach pracowników czy też ograniczaniu czasu pracy. Nie wchodzi też w grę obniżka górniczych wynagrodzeń. Jednak, zgodnie z zawartym ze stroną społeczną na początku 2009 roku porozumieniem, górnicy mogą nie otrzymać zwiększonych dopłat do przepracowanych dniówek, jeśli sytuacja ekonomiczna spółki będzie zła.

Kompania - prościej i taniej

Reasumując - planem antykryzysowym w Kompanii Węglowej objęto wszystkie obszary działalności. Prowadzone działania ukierunkowane będą przede wszystkim na utrzymanie płynności finansowej. Najważniejsze z nich to m.in. ograniczenie wielkości produkcji węgla, ograniczenie zakresu robót przygotowawczych, redukcja nakładów inwestycyjnych, wydłużenie terminu płatności w nowo zawieranych umowach na dostawy i usługi, sprzedaż posiadanego pakietu akcji KGHM i ZA Puławy w przypadku korzystnych notowań na GPW, zwiększenie finansowania inwestycji z wykorzystaniem leasingu oraz intensyfikacja działań w celu uzyskania dokapitalizowania. Kompania czeka bowiem na obiecane 416 mln zł.

Ponadto Kompania planuje rozpoczęcie likwidacji Ruchu Wirek kopalni Halemba-Wirek. Zakończenie tego procesu przewidziano na koniec listopada 2011 roku. W złożu Ruchu Wirek zdecydowana większość zasobów operatywnych węgla, sięgających 90 procent, znajduje się w filarach ochronnych dróg, autostrad i miast. Złoże w Wirku ma charakter resztkowy i jest narażone na występowanie zagrożeń naturalnych, w tym tąpnięć. Stąd dalsza eksploatacja w przypadku Wirka jest nieuzasadniona. Wszyscy pracownicy Ruchu Wirek znajdą zatrudnienie w kopalni Halemba-Wirek (likwidacja Wirka nie pociągnie za sobą zmiany nazwy) bądź w innych ościennych kopalniach. W Kompanii zaznaczają, że likwidacja Wirka ma też na celu uproszczenie modelu kopalni oraz optymalizację kosztów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP