Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Marek Drac-Tatoń: w chemii najpierw fuzja, potem giełda

Autor: Rozmawiał: Adam Brzozowski
07-12-2006 00:00
Marek Drac-Tatoń: w chemii najpierw fuzja, potem giełda

Transparentność, rynkowa wycena akcji i możliwość uzyskania znaczących przychodów z ich sprzedaży, to powód do prywatyzacji Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Tarnów poprzez Giełdę Papierów Wartościowych - uważa Marek Drac-Tatoń, prezes Nafty Polskiej.

Co czeka Zakłady Azotowe w Kędzierzynie i Tarnowie po zerwaniu przez resort skarbu negocjacji w sprawie sprzedaży akcji firmie Petro Carbo Chem (PCC)?
- Zakłady były zobligowane do przygotowania planów alternatywnych, gdyby nie doszło do zaakceptowania transakcji przez Radę Ministrów. Te plany są teraz szlifowane i niebawem będą przedstawione Ministerstwu Skarbu do akceptacji. Generalnie przewidziana jest konsolidacja obu zakładów i wprowadzenie połączonego podmiotu na Giełdę Papierów Wartościowych. Plusem tej strategii jest osiągnięcie przez zakłady efektu synergii. Poza tym większy organizm lepiej się sprzeda. Wiemy, że są potencjalni inwestorzy zainteresowani akcjami - na przykład Anwil, i - z tego co słychać z mediów - ZA Puławy. Celem konsolidacji spółek i wprowadzenia ich na giełdę jest uzyskanie jak najwyższej ceny, wyższej niż zaproponował PCC. Fuzja i wprowadzenie powstałej spółki na giełdę to zadanie zarządów obu przedsiębiorstw.

W jaki sposób inwestor branżowy, np. Anwil, mógłby kupić akcje spółek i dlaczego ma to robić przez GPW?

- Będzie mógł je kupić na giełdzie. Będzie transza akcji dla inwestorów instytucjonalnych. Plusami tej strategii prywatyzacji są transparentność oraz mechanizm rynkowej wyceny akcji. Realizacją strategii zajmą się zarządy spółek, więc będzie przy okazji spełniony warunek likwidacji Nafty Polskiej. Likwidator spółki będzie nadzorował realizację działań zakładów od strony właścicielskiej.

Jaki jest scenariusz konsolidacji i wejścia zakładów na parkiet?

- Fuzja potrwa 6 miesięcy, a wejście na GPW kolejne pół roku. Po roku przedsięwzięcie powinno się zakończyć. Jest to ambitny plan, ale przy determinacji MSP jest to termin realny.

Jak na rezygnację ze sprzedaży zakładów inwestorowi reagują związki zawodowe, w końcu w poprzednim wariancie prywatyzacji mieli zagwarantowane zatrudnienie?

- Jeszcze nie przedstawiliśmy nowej koncepcji środowisku związkowemu, ponieważ nie została ona zaakceptowana przez resort skarbu. Gdy ją dostaniemy, rozpoczniemy dyskusję społeczną. Jestem przekonany, że związki chcą, aby firmy się rozwijały, pozyskały środki na inwestycje. Każdy pracownik będzie miał akcje, które stanowią określoną wartość. Wszyscy na tym zyskają.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP