Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Maszyny monitorowane

Autor: Marcelina Gołębiewska
05-02-2002 00:00

Zwykle około 20 proc. rocznego czasu pracy frezarki numerycznej przypada na prace automatyczne (produkcja), 15 proc. na prace ręczne (przygotowawcze), a około 10 proc. na awarie. Pozostałe 55 proc. (!) czasu zajmują przestoje, w tym przestoje produkcyjne - dla firm newralgiczne. Wychwycenie przestojów produkcyjnych i ich przyczyn, a przez to dostarczenie danych do optymalizacji zdolności produkcyjnych, jest celem systemów do monitorowania maszyn.

Nowoczesne pojmowanie produkcji skierowane jest ku elastycznej automatyzacji wytwarzania. Ewoluuje od produkcji zorientowanej na wydajność do produkcji zorientowanej na płynny przepływ materiałów. Od wytwarzania zależnego od wyposażenia do wytwarzania zależnego od asortymentu produkcji. Od produkcji sterowanej poprzez plany, do sterowania zgodnego ze zleceniami klienta. Celem jest produkcja, która trwa nieprzerwanie, uwzględnia potrzeby klientów, a jednocześnie pozwala na minimalizowanie kosztów. Pierwszym krokiem ku tworzeniu systemów produkcji elastycznej (zasada just in time) - kolejnego etapu po produkcji masowej i szczebla do kategorii tzw. zwinnej produkcji (wirtualne przedsiębiorstwo) - jest monitorowanie maszyn: określanie poziomu ich wykorzystania i lokalizacja słabych punktów, wąskich gardeł szczególnie istotnych dla produkcji mało- i wielkoseryjnej.
Istota systemów monitorowania maszyn polega, zdaniem specjalistów, na przepływie informacji z maszyn do systemów ERP (sam system ERP bazuje na informacjach zadanych). System taki daje możliwość zobrazowania przyczyn przestojów, a docelowo - opracowania optymalnego harmonogramu pracy. Właśnie kompetencja określania przyczyn przestojów stawia monitorowanie maszyn ponad takimi sposobami kontroli produkcji, jak np. wykorzystanie czytników kodów kreskowych. Problem słabej wydajności (słabego wykorzystania czasu pracy maszyn) może wynikać z czynnika ludzkiego lub z działania według harmonogramu opartego o nieprawdziwe dane na temat czasu produkcji: wtedy, kiedy maszyna "czeka" na pracę. W skrajnych przypadkach, nieznajomość rzeczywistych czasów pracy nie pozwala na przyjmowanie kontraktów, a w efekcie - obniża rentowność przedsiębiorstw.
System monitorowania maszyn pozwala na przetwarzanie informacji i przekazywanie ich do systemu ERP jako materiału do obliczenia faktycznych kosztów produkcji. Z tego punktu widzenia, monitorowanie wykorzystania maszyn - nierzadko pozornie dobrego, a faktycznie miernego - jest źródłem oszczędności na kosztach produkcji. Ciekawe, że często niedostateczny poziom wykorzystania pracy maszyn wykazuje dopiero system monitorowania: bez tego pomiaru jest on nie do zaobserwowania. O ile obliczenie ilości wielogodzinnych, np. całodziennych, przestojów maszyn nie przysparza problemów, o tyle monitorowanie przestojów kilku - lub kilkunastominutowych bez zastosowania automatyki da facto nie jest możliwe. Ważne, że system monitorowania maszyn działa "do przodu" - poprzez dostarczanie informacji, ułatwia programowanie i przygotowanie produkcji z pewnym wyprzedzeniem. Na etapie bardziej zaawansowanym - i nie stosowanym jak na razie w Polsce - monitorowanie maszyn jest elementem systemu elastycznej produkcji, gdzie podstawowym warunkiem sprawnego działania jest wymiana informacji nie biznesowych, ale właśnie ściśle produkcyjnych.

Tekst powstał we współpracy z mgr. inż. Ireneuszem Borowskim, menedżerem produktów Camline w firmie Premium Technology.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP