Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Materiały ogniotrwałe: po pierwsze - jakość

Autor: Renata Dudała
17-09-2007 00:00 |  aktualizacja: 21-09-2007 08:23
Materiały ogniotrwałe: po pierwsze - jakość
Produkcja materiałów ogniotrwałych w kraju w roku 2006 (w tys. ton)

Producenci materiałów ogniotrwałych wprowadzają na rynek produkty z najwyższej półki. Ich wysoka jakość i trwałość powoduje jednak, że odbiorcy ograniczają zakupy. Tym samym maleje zapotrzebowanie na materiały ogniotrwałe. Mimo to rok 2006 okazał się korzystny dla branży. Sprzyjała utrzymująca się koniunktura w gospodarce krajowej oraz wzrost eksportu. Perspektywy na ten rok są równie dobre.

Hutnictwo żelaza i stali było w latach 80. i na początku lat 90. największym użytkownikiem materiałów ogniotrwałych - mówi Jerzy Czechowski, dyrektor ds. naukowo-badawczych Instytutu Materiałów Ogniotrwałych. - Zużywało wtedy blisko 70 procent ogólnej ilości materiałów ogniotrwałych stosowanych przez przemysł krajowy. W 1987 roku produkcja wyrobów ogniotrwałych wynosiła 1,6 mln ton. Restrukturyzacja hutnictwa - w tym głównie likwidacja procesów martenowskich i wprowadzenie nowoczesnej technologii ciągłego odlewania stali - spowodowała spadek zapotrzebowania na materiały ogniotrwałe o blisko 50 procent.
- Jest paradoksem, że przemysł materiałów ogniotrwałych poprzez rozwój działa na swą niekorzyść - dodaje Jerzy Czechowski. - Oferuje wysokiej jakości wyroby, a to powoduje, że odbiorcy - właśnie ze względu na jakość i trwałość wyrobów - ograniczają ich zakupy.

Średni wskaźnik zużycia materiałów ogniotrwałych na tonę wyprodukowanej stali systematycznie obniża się. O ile w latach osiemdziesiątych zużycie materiałów ogniotrwałych wynosiło około 60 kg na tonę stali, aktualnie wynosi ok. 11-11,536 kg.

- Przemysł materiałów ogniotrwałych jest ściśle powiązany z koniunkturą w przemysłach, które odbierają produkty tego sektora - mówi Józef Siwiec, prezes zarządu Zakładów Magnezytowych Ropczyce SA. - To fakt, że zużycie materiałów ogniotrwałych spada, ale jest to naturalna kolej rzeczy, rozwija się bowiem technologia i pojawiają się coraz lepsze materiały.

Jak podkreślają przedstawiciele branży, obecnie na stalowym rynku utrzymuje się koniunktura, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na materiały ogniotrwałe.

- Opracowaliśmy kilkuletni plan inwestycji i modernizacji, który zmienia w sposób zasadniczy możliwości produkcyjne zakładu, zarówno pod względem parametrów fizykochemicznych, a w konsekwencji parametrów użytkowych materiałów ogniotrwałych, jak i wydajności linii produkcyjnych - mówi Józef Nosal, dyrektor operacyjny PMO Komex sp. z o.o. - Użytkownicy oczekują na lepszy materiał ceramiczny, którego dłuższa praca obniża koszty wytwarzania stali oraz zwiększa dyspozycyjność urządzeń. Zwiększenie potencjału produkcyjnego jest elementem niezbędnym do zaspokojenia potrzeb naszego głównego odbiorcy, jakim jest sektor hutniczy, a w tym szczególnie huty Arcelo rMittal Steel.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Produkcja materiałów ogniotrwałych w kraju w roku 2006 (w tys. ton)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP