PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Metal tnie koszty informatyką

Autor: Adam Brzozowski
19-05-2006 00:00
Metal tnie koszty informatyką
Marcin Taranek,
prezes IFS Poland:
  Wśród kluczowych korzyści biznesowych z wykorzystania aplikacji ERP w sektorze hutniczym zasadniczą rolę pełnią: planowanie, analiza i kontrola kosztów produkcji. Na poziomie operacyjnym równie istotne są zagadnienia związane z harmonogramowaniem produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem fazowości. Istotnym elementem jest wrażliwość branży hutniczej na wahania cen surowca, głównie w segmencie przetwórstwa metali kolorowych, a także na wahania kursów walut.

Hutnictwo, w odróżnieniu od innych sektorów przemysłu, od dawna korzysta z informatyki, która wspiera procesy produkcyjne, a tym samym pozwala osiągać oszczędności i usprawniać obsługę klientów. Dzięki IT firmy zwiększają efektywność i są w stanie konkurować na międzynarodowych rynkach.

W branży metali nieżelaznych koszty materiałowe, stanowiące aż 80 proc. wszystkich kosztów, zależą od światowych cen miedzi. Branża może konkurować na rynku wyłącznie obniżając pozostałe 20 proc. kosztów, na które składają się m.in.: robocizna, narzędzia i energia. Aby móc racjonalnie zarządzać tymi kosztami, potrzebne są precyzyjne narzędzia ewidencjowania zapasów, surowców i optymalizowania produkcji.

Co do grosza


W spółce Hutmen są wdrażane od siedmiu lat aplikacje IFS. W roku 2002 zainstalowano w systemie moduł produkcyjny. Do końca tego roku system będzie wdrożony w całej grupie kapitałowej, w tym w Walcowni Metali

Dziedzice i Hucie Metali Nieżelaznych Szopienice. Dzięki IT firma jest teraz w stanie konkurować ze światowymi dostawcami. ERP pomogło jej sporządzać analizę kosztów produkcji z dokładnością do jednej pozycji produkcyjnej. Oprogramowanie wskazuje m.in. koszty – stałe, zmienne, materiałowe, przerobu.

Dzięki systemowi skrócił się też czas realizacji zamówienia, nastąpiło uporządkowanie bazy technologicznej. Dla każdego wyrobu określono marszrutę, został zoptymalizowany czas i koszt w każdym gnieździe produkcyjnym.

– Na etapie planowania można określić, jakie koszty trzeba będzie ponieść w toku produkcji konkretnego komponentu – mówi Jan Tkocz, pełnomocnik zarządu ds. modernizacji systemu zarządzania, kierownik działu informatyki w Hutmenie.

Posiadanie informacji o kosztach pozwala spółce ustalać politykę cenową. Wcześniej informacje potrzebne do ustalania strategii, planowania produkcji tworzył dział analiz ekonomicznych, a dane pochodziły z raportów miesięcznych wykonanych planów, wyników produkcji i sprzedaży. Po wdrożeniu aplikacji ERP w firmie nastąpił przełom – szacowanie kosztów poszczególnych asortymentów. Wykonanie tych szacunków „ręcznie” byłoby niemożliwe.

W dalszej kolejności przedsiębiorstwo zamierza wdrożyć strategiczną kartę wyników (balanced scorecard) oraz zarządzanie dokumentami. Firma chce także wdrożyć moduł wspierający politykę remontową.


Przede wszystkim rentowność


Odlewnia Żeliwa Śrem wszystkie informacje o procesach produkcyjnych posiada w systemie SAP R/3. Wśród wdrożonych modułów jest planowanie i sterowanie produkcją, finanse, controlling oraz sprzedaż.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Marcin Taranek,
prezes IFS Poland:
  Wśród kluczowych korzyści biznesowych z wykorzystania aplikacji ERP w sektorze hutniczym zasadniczą rolę pełnią: planowanie, analiza i kontrola kosztów produkcji. Na poziomie operacyjnym równie istotne są zagadnienia związane z harmonogramowaniem produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem fazowości. Istotnym elementem jest wrażliwość branży hutniczej na wahania cen surowca, głównie w segmencie przetwórstwa metali kolorowych, a także na wahania kursów walut.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP